Americká společnost NuScale Power uvedla do provozu druhý simulátor blokové dozorny pro malý modulární reaktor (small modular reactor – SMR), aby mohla modelovat provoz svého designu v rámci jaderné elektrárny. Portlandská společnost se sídlem v Oregonu dne 9. května uvedla, že nový simulátor bude používán k vývoji provozních postupů zařízení a vzdělávacích materiálů, stejně jako k vývoji vzdělávací platformy pro budoucí provozovatele jaderných elektráren s designem společnosti NuScale.

jaderná energie - Společnost NuScale uvedla do provozu druhý simulátor malého modulárního reaktoru - Ve světě (NuScale second simulator 460 NuScale) 1
Simulátor společnosti NuScale (zdroj: WNN)

V prosinci minulého roku předložila společnost NuScale první žádost o certifikaci designu reaktoru SMR americké komisi Nuclear Regulatory Commission. Žádost se týkala designu jejího reaktoru SMR a návrhu elektrárny obsahující 12 modulů společnosti NuScale s celkovým výkonem 600 MWe. Dne 15. března komise NRC přijala žádost společnosti NuScale. První komerční elektrárna společnosti NuScale by se měla podle plánů vybudovat v lokalitě laboratoří Idaho National Laboratory pro agenturu Utah Associated Municipal Power Systems a jejím provozovatelem by měla být firma Energy Northwest.

Nový simulátor, nacházející se v sídle společnosti NuScale v Richlandu ve Washingtonu, slouží jako bloková dozorna virtuální jaderné elektrárny s pracovními stanicemi, které simulují provoz modulu SMR společnosti NuScale, turbogenerátoru a podpůrných systémů používaných k výrobě elektrické energie.  

Carl Markert, viceprezident divize Operations and Plant Services společnosti NuScale Power, sdělil, že systém zajišťuje komplexní monitorování a kontrolu všech systémů elektrárny pro dvanácti blokovou elektrárnu společnosti NuScale v jediné hlavní řídící místnosti.

Společnost NuScale se spojila v roce 2013 s firmami Energy Northwest a UAMPS, aby podpořila komerční projekt reaktorů SMR na západě Spojených států. Podnik Energy Northwest má přednostní právo nabízet provoz projektu.

Mark Reddemann, generální ředitel podniku Energy Northwest, prohlásil, že nový simulátor poskytne „neocenitelné vzdělávací prostředí pro budoucí zaměstnance elektrárny“.

Ve stejném prohlášení společnosti NuScale senátorka Sharon Brownová uvedla, že simulátor ve Washingtonu firmě pomůže představit technologie SMR pro veřejnost, členy médií a další zákonodárce. Senátorka Brownová je sponzorkou několika opatření zaměřených na zvýšení atraktivity Washingtonu pro výrobce reaktorů SMR, včetně zákona č. 5475, který by poskytl pobídku k dani z podnikání a zaměstnání pro výrobu reaktorů SMR.

Společnost NuScale v srpnu 2012 oznámila uvedení do provozu svého prvního simulátoru blokové dozorny na univerzitě Oregon State University v Corvallis v Oregonu. Tento simulátor zvětšil testovací zařízení, které je na univerzitě v provozu od roku 2003.

Modul NuScale Power Module, který by měl být celý vyroben v továrně a následně dopraven do lokality elektrárny, je integrální reaktorová nádoba obklopená vysokotlakým ocelovým kontejnmentem, který může ve spojení se svým továrně vyráběným zařízením pro výrobu elektřiny produkovat 50 MWe elektrické energie.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..