Senát státu Ohio uspořádal dne 18. května své první slyšení o právních předpisech podporujících pokračující provoz jaderných elektráren ve státě, zatímco výbor House committee pozastavil vlastní slyšení o stejných právních předpisech. Mezitím vedoucí představitelé podniků a komunit, ochránci přírody a vědci napsali generálnímu řediteli společnosti Amazon Jeffu Bezosovi dopis volající po tom, že by jaderná energie měla být součástí definice „obnovitelných zdrojů“ této společnosti, což by pomohlo udržet jaderné elektrárny ve státě Ohio v provozu.

jaderná energie - Smíšený pokrok pro jadernou legislativu ve státě Ohio - Ve světě (perry460) 1
JE Perry (zdroj: WNN)

Návrh zákona House Bill 178 státu Ohio si klade za cíl vytvořit program s názvem Zero-Emissions Nuclear Resource (ZENR), který by pomohl zajistit pokračování provozu ohijských jaderných elektráren společnosti FirstEnergy Corporation – konkrétně se jedná o tlakovodní reaktor s výkonem 894 MWe v lokalitě Davis-Besse a o varný reaktor s výkonem 1 256 MWe v jaderné elektrárně Perry. Tato legislativa by se měla řídit opatřeními, která byla přijata v loňském roce státy New York a Illinois, jež poskytly tzv. nulové emisní kredity pro zdroje, které neprodukují oxid uhličitý, a umožňují jaderným elektrárnám, aby se zabránilo jejich předčasnému uzavření z ekonomických důvodů.

William Seitz, předseda výboru Ohio House Public Utilities Committee, pozastavil další slyšení o právních předpisech dne 17. května – poté, co výbor vyslechl přes deset hodin svědectví ohledně návrhu zákona jak od zastánců, tak od oponentů.

„Nemyslím si, že by chtěli členové parlamentu hlasovat o této otázce, a pochybuji, že v blízké budoucnosti budeme mít víc slyšení, pokud by se nemělo stát něco kataklyzmatického,“ uvedl podle ohijské zpravodajské služby cleveland.com předseda Seitz.

Zástupkyně společnosti FirstEnergy Jennifer Youngová sdělila pro server World Nuclear News: „Jsme si vědomi, že ohijský parlament naznačil, že v současné době jsou ohledně návrhu zákona HB178 uspořádána slyšení. Jedná se o tři slyšení od více než tří desítek svědků, kteří stojí na obou stranách problému. Hlasování o právních předpisech není nyní naplánováno, ale pokračujeme v diskuzích se zákonodárci o důležitosti tohoto zákona a jaderných elektráren pro Ohio.“

 „Budeme pokračovat v rozhovorech se senátory o tomto tématu, stejně jako se členy parlamentu, a doufáme, že v příštích týdnech bude v senátu naplánováno více slyšení,“ doplnila Youngová.

Obhajoba společnosti FirstEnergy

Společnost FirstEnergy se chystá odstoupit od konkurenčního trhu s elektřinou a již dříve uznala, že v dlouhodobém horizontu neočekává, že zůstane vlastníkem jaderných elektráren Davis Besse a Perry. Ohijské elektrárny – společně s dalšími činnostmi konkurujícími jaderné energetice společnosti FirstEnergy, dvoublokovou jadernou elektrárnou Beaver Valley s tlakovodními reaktory nacházející se ve státě Pensylvánie – jsou vlastněny dceřinou firmou FirstEnergy Solutions a provozovány podnikem FirstEnergy Nuclear Operating Company.

Generální ředitel Charles Jones řekl dne 16. května investorům, že zatímco společnost dosahuje „významného pokroku“ směrem k přechodu na plně regulovanou společnost, zároveň „výrazně podporuje“ úsilí na státní úrovni pro zachování základních energetických zdrojů – včetně právních předpisů státu Ohio.

„Naše jaderné elektrárny Davis-Besse, Perry a Beaver Valley jsou schopné pracovat nepřetržitě 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a generují dostatek elektrické energie pro napájení více než 4 milionů domácností po celý den. Ve skutečnosti jaderné elektrárny produkují více než 90 % čisté energie v Ohiu a Pensylvánii,“ poznamenal. „Program ZENR by kompenzoval jaderné elektrárny na základě jejich výkonu za jedinečné výhody, které přinášejí životnímu prostředí, diverzifikaci, energetické bezpečnosti a energetické bezpečnosti ve státě Ohio,“ doplnil.

Potřeba takových mechanismů – podobných, které se používají ve státech New York a Illinois k zajištění pokračování provozu jaderných elektráren – byla prokázána uzavřením elektráren ve Wisconsinu, Vermontu a Nebrasce, sdělil Jones. „Jednoduše nemůžeme dovolit, aby se toto stalo i v Ohiu a Pensylvánii,“ dodal.

Obhajoba společnosti Amazon

Mezitím napsala skupina „dotčených občanů, vědců, obchodníků, ochranářů a komunitních vůdců“ řediteli společnosti Amazon Bezosovi: „Píšeme, abychom vás vyzvali k rozšíření úsilí společnosti Amazon o čistou energii a vytváření pracovních míst tím, že do amazonské definice obnovitelných zdrojů bude zahrnuta jaderná energetika. Tímto by byly ušetřeny jaderné elektrárny v Ohiu, konkrétně JE Davis-Besse a Perry, které poskytují 90 % ohijské čisté elektřiny a 1 400 vysoce placených pracovních míst.“

Dopis, který byl zveřejněn organizací Environmental Progress research and policy organisation, oceňuje závazek měst Seattle a Washington, které usilují o čistou energii a vytváření pracovních pozic. Společnost Amazon Web Services se zavázala dosáhnout 100% využívání obnovitelné energie pro svoji globální stopu v oblasti infrastruktury, zatímco také podpořila plán Clean Power Plan americké agentury Environmental Protection Agency a je předním odběratelem energie z obnovitelných zdrojů ve Spojených státech.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..