Litevský jaderný regulační úřad Vatesi dne 5. května oznámil, že vydal povolení k zahájení komerčního provozu nového meziskladu pro použité jaderné palivo umístěného v lokalitě jaderné elektrárny Ignalina. Oznámení přišlo poté, co státní společnost Ignalina Nuclear Power Plant (INPP) úspěšně dokončila horké zkoušky úložiště s deseti kontejnery nového designu. Společnost dostatečně demonstrovala, že zařízení je připravené na komerční provoz, uvedl regulátor Vatesi.

jaderná energie - Skladiště jaderného odpadu v JE Ignalina se o další krok přiblížilo komerčnímu spuštění - Ve světě (nuc 8 aerial photo of inpp 4) 1
JE Ignalina (zdroj: tractebel-engie.com)

Litva souhlasila s odstavením obou bloků typu RBMK jaderné elektrárny Ignalina jako s podmínkou pro vstup do Evropské unie. První blok elektrárny tak byl odstaven v prosinci roku 2004, druhý blok ho následoval v prosinci roku 2009.

Zařízení známé jako ISFSF B1 Project se nachází v areálu elektrárny v katastru obce Visaginas. Použité jaderné palivo bude v tomto skladišti uloženo ve speciálně navržených kontejnerech Constor RBMK1500/M2, které budou po naložení použitými palivovými soubory vážit 118 tun. Očekává se, že v zařízení bude po dobu až 50 let uloženo 190 kontejnerů s 17 000 palivovými soubory.

„Regulační úřad Vatesi zrevidoval výsledky dokončených horkých zkoušek (testy s materiály z jaderného palivového cyklu), provedl patřičné inspekce a ověřil další informace poskytnuté společností Ignalina NPP. Následně pak regulátor došel k závěru, že zařízení splňuje veškeré nutné předpisy v oblastech nakládání s použitým jaderným palivem, transportu jaderných materiálů a jejich uložení a že zařízení je v souladu s technickými a konstrukčními požadavky, což bylo prokázáno závěrečným zhodnocením dokumentace a důkladnou bezpečnostní analýzou. Na základě těchto informací tak bylo vydáno povolení k zahájení komerčního provozu,“ uvedl regulační úřad Vatesi.

Všechno použité jaderné palivo z bloků jaderné elektrárny Ignalina má být podle plánů do zařízení transportováno do konce roku 2022.

Provozní licenci získalo nové skladiště použitých palivových souborů v září minulého roku. Toto povolení umožnilo zprovoznění zařízení a provedení horkých zkoušek s kontejnery nového designu.

Společnost INPP uvedla, že komerční provoz zařízení ISFSF bude oficiálně zahájen v říjnu letošního roku.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..