Na prvním bloku jaderné elektrárny Leningrad II, která se staví ve východním Rusku, začalo testování hermetického uzávěru kontejnmentové budovy, oznámila dne 4. května dceřiná společnost korporace Rosatom, která je vedoucím projektu. Testy jsou jednou z hlavních etap pro předběžné uvedení nového bloku do provozu.

jaderná energie - Rusko zahájilo hermetické testy v JE Leningrad - Nové bloky ve světě (Leningrad II 1 hermetic tests 460 Rosatom) 1
Reaktorový sál prvního bloku JE Leningrad II (zdroj: WNN)

Systém kontejnmentu se skládá ze dvou – vnitřní a vnější – ochranných vrstev, které brání v případě havarijní situace uvolnění radioaktivity do životního prostředí a zároveň budou sloužit jako fyzická ochrana reaktoru před vnějšími vlivy, sdělila společnost.

„Naším úkolem je vyzkoušet vnitřní ochrannou vrstvu reaktorové budovy – její pevnost i těsnost – a potvrdit, že je vhodná pro provoz,“ řekl v prohlášení společnosti Oleg Ivanov, vedoucí inženýr z elektrárny.

Společnost Rosenergoatom, dceřiná společnost korporace Rosatom a provozovatel jaderné elektrárny Leningrad, dne 12. dubna prohlásila, že začaly studené a horké funkční testy na prvním bloku této elektrárny. Tato procedura na bloku s reaktorem VVER-1200 potrvá 72 dní, uvedla firma, a bude zahrnovat více než 100 předprovozních testů reaktorového zařízení a systémů.

Stávající jaderná elektrárna Leningrad obsahuje čtyři bloky s reaktory RMBK-1000 v provozu, zatímco JE Leningrad II bude mít čtyři bloky podle designu VVER-1200.

Pro nové bloky zatím nebylo oznámeno žádné konkrétní datum plánovaného uvedení do provozu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..