Ruské federální centrum Federal Centre for Nuclear and Radiation Safety (FCNRS) plánuje začít využívat nové transportní kontejnery pro použité jaderné palivové soubory s označením TUK-1410 od září letošního roku. Kontejnery mají nahradit starší třináctou sérii transportních kontejnerů, přičemž nové přepravní kontejnery jsou licencovány pro transport použitých palivových souborů z tlakovodních reaktorů VVER-1000.

jaderná energie - Rusko plánuje začít využívat nové kontejnery TUK-1410 pro použité jaderné palivo - Ve světě (TUK 1410 cask 250 FCNRS) 1
Nový kontejner TUK-1410 (zdroj: World Nuclear News)

Rusko používá pro transport použitých palivových souborů kontejnery s označením TUK, přičemž dosud využívalo jejich 13. sérii. Několik těchto kontejnerů pak bývá vloženo do kontejneru TK, ve kterém jsou následně přepraveny železniční dopravou na místo určení. Každý kontejner TUK 13. série pojme okolo šesti tun použitého jaderného paliva. Nové kontejnery TUK-1410 mají nahradit starší 13. sérii kontejnerů TUK pro přepravu jaderného paliva z reaktorů VVER-1000. Kontejnery jsou určeny nejen pro ruský, ale rovněž i pro zahraniční trh.

Ve svém prohlášení ze dne 12. května centrum FCNRS uvedlo, že první využití nového kontejneru bude pro transport použitých palivových souborů ze čtvrtého bloku jaderné elektrárny Balakovo, která se nachází v regionu města Saratov. Palivové soubory budou odsud transportovány do zařízení Mayak Production Association v Ozersku. Při tomto transportu budou využity společně jak staré, tak nové kontejnery, dodalo centrum.

„Design kontejnerů TUK-1410 je oproti třinácté sérii výrazně pokročilejší, a to především v oblasti technických charakteristik a bezpečnostních vlastností,“ prohlásilo centrum FCNRS. „Nové kontejnery jsou uzpůsobeny k transportu paliva s vyšším obohacením i vyhořením,“ dodalo centrum. Rozhodnutí o zahájení využívání kontejneru TUK-1410 je v souladu s bezpečnostními požadavky ruských regulačních autorit pro transport a nakládání s použitým jaderným palivem, podotklo centrum.

Každý kontejner TUK-1410 váží více než 100 tun, přičemž se do něj vejde 18 palivových souborů pro reaktory VVER-1000 s celkovou hmotností 9 tun. Samotné palivové soubory jsou umístěny ve vnitřním vyjmutelném kontejneru. Nový kontejner je rovněž navržen na vyšší tepelnou zátěž, zvládat by měl až 36 KWt. Čtrnáctá série kontejnerů TUK je také mnohem silněji stíněná a je uzpůsobená rovněž pro palivové soubory z nových reaktorů generace III+ VVER-1200. Kontejnery budou prostřednictvím železniční dopravy převáženy v kontejnerech TK-U-141.

Ruská státní jaderná korporace založila v březnu roku 2007 centrum FCNRS jako řídící divizi konce jaderného palivového cyklu. Hlavním cílem této organizace je centralizovaný systém pro nakládání s použitým jaderným palivem a radioaktivním odpadem. Centrum se pak také zaměřuje na likvidaci odstavených jaderných a radiologických zařízení.

Společnost Mayak Production Association v prosinci minulého roku oznámila, že její přepracovávací zařízení RT1 obdrželo první dodávku použitých palivových souborů z reaktoru typu VVER-1000 z jaderné elektrárny Rostov. Dříve v červnu firma Mayak oznámila, že přepracovávání paliva z reaktorů VVER-1000 umožní dosáhnout nominálních kapacit 400 tun přepracovaného jaderného paliva ročně. Dosud se zde v průměru ročně přepracovalo 100-130 tun použitého jaderného paliva.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..