Pondělí, 28 září
Shadow

Rozhlas: Egypt uvažuje o stavbě obří jaderné elektrárny. Půjčit mu na ni má Rusko

O jaderných elektrárnách uvažuje stále více arabských zemí na Blízkém východě. Těsně před podepsáním kontraktu s ruskou firmou Rosatom je teď Egypt. Jeho první jaderná elektrárna má vyrůst nedaleko Alexandrie, umístění v seismicky aktivní oblasti i vysoké náklady ale vyvolávají otazníky.

Vizualizace čtveřice bloků s reaktory VVER-1200 v plánované turecké jaderné elektrárně El Dabá. (Zdroj: AEP.ru)

Elektrárna by měla vyrůst přímo na břehu Středozemního moře u města El Dabaa, které se nachází asi 150 km západně od Alexandrie. Místo egyptská vláda vybrala už v roce 1983. 

„Předseda parlamentního výboru pro energetiku a životní prostředí Alaa Salaam uvedl, že projekt vydrží otřesy o síle až 9 stupňů Richterovy stupnice, což je jen o něco méně než dosud nejsilnější zaznamenané zemětřesení z roku 1960 v Chile,“ říká zpravodaj Českého rozhlasu na Blízkém východě Štěpán Macháček. 

Egypt samotný podle něho není sám schopný stavbu ufinancovat, Rusko proto nabídlo půjčku ve výši 25 miliard dolarů, v přepočtu asi 600 miliard korun, která by měla pokrýt výstavbu i první fáze provozu. „Otázkou ale je, zda za současné ekonomické situace je Rusko vůbec schopné takovou půjčku poskytnout,“ dodává zpravodaj. 

Celý text najdete na webu Českého rozhlasu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..