O jaderných elektrárnách uvažuje stále více arabských zemí na Blízkém východě. Těsně před podepsáním kontraktu s ruskou firmou Rosatom je teď Egypt. Jeho první jaderná elektrárna má vyrůst nedaleko Alexandrie, umístění v seismicky aktivní oblasti i vysoké náklady ale vyvolávají otazníky.

jaderná energie - Rozhlas: Egypt uvažuje o stavbě obří jaderné elektrárny. Půjčit mu na ni má Rusko - Nové bloky ve světě (AKKUY600) 1
Vizualizace čtveřice bloků s reaktory VVER-1200 v plánované turecké jaderné elektrárně El Dabá. (Zdroj: AEP.ru)

Elektrárna by měla vyrůst přímo na břehu Středozemního moře u města El Dabaa, které se nachází asi 150 km západně od Alexandrie. Místo egyptská vláda vybrala už v roce 1983. 

„Předseda parlamentního výboru pro energetiku a životní prostředí Alaa Salaam uvedl, že projekt vydrží otřesy o síle až 9 stupňů Richterovy stupnice, což je jen o něco méně než dosud nejsilnější zaznamenané zemětřesení z roku 1960 v Chile,“ říká zpravodaj Českého rozhlasu na Blízkém východě Štěpán Macháček. 

Egypt samotný podle něho není sám schopný stavbu ufinancovat, Rusko proto nabídlo půjčku ve výši 25 miliard dolarů, v přepočtu asi 600 miliard korun, která by měla pokrýt výstavbu i první fáze provozu. „Otázkou ale je, zda za současné ekonomické situace je Rusko vůbec schopné takovou půjčku poskytnout,“ dodává zpravodaj. 

Celý text najdete na webu Českého rozhlasu.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..