Ve 4. bloku ruské Rostovské jaderné elektrárny byla dokončena jedna z klíčových operací při přípravě nového bloku ke spuštění. Rosatom jej do provozu plánuje uvést ještě v letošním roce.

jaderná energie - Rostovská JE se chystá ke spuštění, do reaktoru byly zavezeny imitátory paliva - Nové bloky ve světě (rostovska 1024) 1
Čtyři bloky Rostovské jaderné elektrárny. (Zdroj: Rosenergoatom)

Počet imitátorů, které jsou přesnými kopiemi kazet s jaderným palivem, akorát neobsahují uran, je 163 stejně jako skutečných palivových kazet. Imitátory jsou do reaktoru zaváženy proto, aby byly během prvních zkoušek přesně nasimulovány geometrické, hydraulické a hmotnostní parametry aktivní zóny a aby byly otestovány všechny operace prováděné během zavážení paliva.

Dokončení zavážení imitátorů umožňuje zahájit široké spektrum prací v rámci studených a horkých testů reaktoru, které předchází jeho spouštění. Před zahájením samotných zkoušek ještě proběhne montáž bloku ochranných trub a víka reaktoru. Blok ochranných trub fixuje hlavice palivových kazet a chrání řídicí orgány před působením proudící chladicí vody.

Během studených a horkých testů bude kontrolována správná funkce všech systémů primárního okruhu a pracovníci elektrárny budou zaznamenávat nejrůznější provozní parametry (tepelné ztráty, průtok chladiva ad.), které dokládají to, že provoz reaktoru je bezpečný a odpovídá projektovým parametrům. V této fázi zkoušek bude v primárním okruhu dosaženo parametrů analogických skutečnému provozu a bude prověřena kvalita montáže reaktoru.

Až bude potvrzeno, že reaktor a jeho vnitřní komponenty splňují všechny požadované charakteristiky, budou imitátory postupně vyměněny za skutečné palivové kazety. Podle představitelů elektrárny všechny práce probíhají podle plánovaného harmonogramu a nedochází ke zpožděním.

Projektu výstavby Rostovské JE se účastnily také české firmy. Deset z nich dodalo armatury, čerpadla, kabely, tepelné výměníky a elektropohony v celkové hodnotě přesahující půl miliardy korun.

„MSA, a. s., patří k dlouholetým dodavatelům armatur pro jaderné bloky, které Rosatom staví v Rusku i v dalších zemích. Kromě Rostovské jaderné elektrárny, kam jsme za posledních 10 let dodali přes 155 kusů armatur, jsme dodávali naše armatury například i do Novovoroněžské JE-II s reaktorem VVER-1200, která patří k nejmodernějším jaderným elektrárnám na světě. V loňském roce jsme expedovali armatury také pro elektrárnu Tianwan, kterou Rosatom staví v Číně. Výsledkem spolupráce je výrazné rozšíření našich možností, což nám umožňuje být o krok před konkurencí,“ říká Roman Baláž, obchodní ředitel MSA.

Rostovskou jadernou elektrárnu provozuje společnost Rosenergoatom, součást ruské státní korporace pro atomovou energii Rosatom, na břehu Cimljanské přehrady na řece Don. Elektrárna se skládá ze čtyř bloků typu VVER-1000 o celkovém instalovaném výkonu 4200 MWe. První blok byl uveden do komerčního provozu v roce 2001 a druhý v roce 2010. Komerční provoz třetího bloku se diky použítí moderní technologie řízení výstavby a provozu Multi D podařilo zahájit v září 2015, tedy dva měsíce v předstihu oproti plánovanému harmonogramu.

 

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 250 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu – od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.

Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, na nichž pracuje 35 bloků produkujících přes 17 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě.

Rosatom zaujímá přední pozici na světovém trhu s jadernými technologiemi. Desetileté portfolium exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2016 hodnotu 133 miliard amerických dolarů a patří do něj 34 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..