IAEA a Rosatom souhlasili se spoluprací ke zlepšení infrastruktury v nově vznikajících jaderných zemích. „To obsahuje zejména výcviková centra personálů, vývoj regulačního odvětví, bezpečnostní analýzy ve všech odvětví, spravovaných IAEA“ řekl Alexey Likhachev, výkonný ředitel obchodní společnosti Rosatom.

jaderná energie - Rosatom a IAEA společnými kroky ke zlepšení jaderné infrastruktury - Ve světě (c6199c73d3637e747bd8b13364dca372) 1
Alexey Likhachev, výkonný ředitel Rosatomu (zdroj: http://www.rosatom.ru)

Dohoda byla podepsána Yukiou Amanem, generálním ředitelem IAEA a  Alexeyem Likhachevem. Rusko bude pomáhat rozvíjet jadernou infrastrukturu v zemích, které usilují o rozvoj svého jaderného programu. Dohoda byla podepsána ve Vídni při návštěvě Alexeye Likhacheva. „Zajišťujeme posloupnost úkonů s cílem podpořit společné projekty a stále zvyšujeme jejich financování. Vezmeme-li to v úvahu, přebíráme zodpovědnost za určité úkoly a zároveň určujeme další úkoly pro naši spolupráci s IAEA. Cílem je aktivně pracovat v nových zemích, které se připojují k jadernému klubu“, poznamenal Alexej Likhachev poté, co podepsal dohodu.

Výsledky první schůzky Rosatomu a IAEA

První setkání Amana a Likhacheva proběhlo 19. dubna. Likhachev řekl, že schůzka byla velmi dlouhá, přesto konstruktivní: „Jednání bylo poměrně dlouhé. Prošli jsme skoro celý seznam spolupráce mezi IAEA a Rosatomem, poté probíhala diskuse nad jednotlivými tématy a našimi názory na perspektivu rozvoje globálního jaderného programu a také jednotlivými energetickými odvětvími“ řekl Alexey Likhachev. Jednou z otázek, o níž se diskutovalo, byla důležitost hodnocení projektu z hlediska jeho spravedlivé efektivity nákladů a bezpečnosti. Dodal, že pan Amano a zástupci IAEA zdůraznili zájem o smlouvy s Rosatomem a také ochotu rozvíjet spolupráci v oblasti lidských zdrojů.

Zdroj: http://rosatomnewsletter.com/

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..