Představenstvo francouzské společnosti EDF dne 18. května schválilo založení společnosti Edvance – nového podniku zaměřeného na dodávky jaderných ostrovů. Podnik Edvance, v němž bude držet společnost EDF 80% podíl a firma Areva NP zbylých 20 %, bude odpovědný za návrh a realizaci jaderných ostrovů a řídicích systémů pro nové reaktory postavené ve Francii i po celém světě.

jaderná energie - Rada společnosti EDF schválila vytvoření podniku Edvance - Ve světě (edf) 1
Logo společnosti EDF (zdroj: www.lgi.ecp.fr)

Předseda a generální ředitel společnosti EDF Jean-Bernard Lévy prohlásil: „S vytvořením podniku Edvance podnikáme velký krok vpřed při rekonstrukci francouzského jaderného průmyslu. Tato společnost spojuje zkušenosti firem EDF a Areva NP pod jednou střechou, takže mohou společně efektivně navrhnout a postavit jaderné ostrovy pro elektrárny.“

Dále uvedl: „Toto spojení sil pomůže našemu průmyslu pracovat lépe a efektivněji – pokud jde o výstavbu nových jaderných elektráren, čímž se zajistí, že podnik bude konkurenceschopnější na domácím trhu i na trzích mezinárodních.“

Společnost EDF poznamenala, že nový podnik je založen nezávisle na získání většinové kontroly ve firmě New Areva NP, jež je naplánováno na konec roku 2017. Firma Areva NP se podle společnosti EDF nyní soustředí na svou hlavní činnost v oblasti dodávek jaderných reaktorů. Jako taková bude firma poskytovat zařízení primárního okruhu, vybavení, bezpečnostní řídicí systémy a jaderné přístroje.

Společnost EDF se v červenci roku 2015 dohodla, že převezme podíl o velikosti mezi 51-75 % v reaktorových činnostech skupiny Areva v rámci plánu vlády podporujícího revitalizaci francouzského jaderného energetického průmyslu. Evropská komise schválila restrukturalizaci skupiny Areva v polovině měsíce ledna a rozhodla, že plán francouzské vlády na poskytnutí kapitálu ve výši 4,5 miliard eur do skupiny Areva není v rozporu s pravidly Evropské unie, která se týkají státní podpory.

Reaktorové služby, které mají být prodávány, byly převedeny do dceřiné společnosti plně vlastněné firmou Areva NP, která se nazývá „New Areva NP“. Skupina Areva započala v srpnu roku 2016 proces rozdělování svých aktivit v oblasti jaderného palivového cyklu do společnosti „NewCo“, která kombinuje podniky Areva Mines, Areva NC, Areva Projects a společnosti Areva Business Support, respektive jejich dceřiné společnosti.

V lednu letošního roku se společnosti Mitsubishi Heavy Industries a Japan Nuclear Fuel Limited dohodly na hlavních podmínkách svých příslušných akvizic ve výši 5% podílů ve firmě NewCo v hodnotě 250 milionů eur za každý. V minulém týdnu poskytla francouzská jaderná inženýrská společnosti Assystem nabídku firmám Areva a EDF v hodnotě 125 milionů eur, s cílem získat 5% podíl ve společnosti New Areva NP.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..