V jaderném komplexu Handford došlo z rána dne 10. května ke kolapsu kontaminovaného tunelu, který byl postaven během studené války k ukrytí vagonů s vybavením, které bylo kontaminováno v průběhu výroby zbraňového plutonia.

jaderná energie - Propad tunelu v jaderné lokalitě Hanford - Ve světě (gettyimages 53180697) 1
Lokalita Handford (zdroj: independent.co.uk)

Dne 10. května ráno si pracovníci všimli propadu sekce tunelu, který je od poloviny 90. let zapečetěn. V tunelu se nakonec vytvořil zhruba šestimetrový otvor. Všech 3 000 pracovníků zaměstnaných v jaderné lokalitě Hanford se následně muselo ukrýt, avšak o několik hodin později byl příkaz zrušen.

„Taková situace dosud v komplexu Hanford nenastala,“ uvedl mluvčí ministerstva energetiky Mark Heeter pro stanici CNN. „V komplexu probíhá velké množství projektů a občas nastane nějaký únik, avšak dosud se nám tu nikdy nezřítil tunel,“ dodal.

Po několika hodinách úřady uvedly, že v současné době nic nenaznačuje tomu, že by došlo k ozáření pracovníků nebo k úniku radioaktivních látek do ovzduší. „Žádný z pracovníků se nepohřešuje a žádný z pracovníků nebyl ani zraněn,“ oznámil mluvčí krizového centra jaderné lokality Hanford Destry Henderson. „V současné době nemám žádné důkazy o tom, že by došlo k úniku radioaktivních látek,“ dodal. První výstraha po incidentu zazněla v 8:26 h, což následně místní autority přimělo k aktivaci nouzového operačního střediska nedaleko zhrouceného tunelu, který se nachází v blízkosti zařízení na extrakci plutonia a uranu známého jako zařízení PUREX.

„Prozatím nevíme, jak je možné, že k propadu tunelu došlo, na tyto informace je zatím příliš brzy,“ uvedl mluvčí ministerstva Heeter. „Vše bude řádně prozkoumáno, jakmile bude potvrzeno, že je bezpečné do tunelu vstoupit. Mezitím oblast monitorují a prohledávají roboti.“

„Propad tunelu nebyl způsoben žádným zemětřesením, neboť žádné v lokalitě zaznamenáno nebylo. Tyto tunely jsou mnohdy desítky let staré, a tak se může někdy stát, že se pod tíhou zeminy propadnou,“ podotkl Heeter.

Největším nebezpečím je podle mluvčího vzdušná kontaminace. „Přestože zatím neexistují důkazy, že by k nějaké kontaminaci došlo, máme k dispozici několik možností, jak zmírnit případné následky v případě, že by tento problém nastal,“ uvedl Heeter, přičemž se zmínil o speciálních nátěrech, které zachytí kontaminované materiály a sníží prašnost.

Státní i místní úředníci pomohou v maximální možné míře federální vládě stávající incident řešit. Guvernér Jay Inslee uvedl: „Jedná se o vážnou situaci, při které byli evakuování zaměstnanci zařízení PUREX.“ Příkaz k evakuaci nedalekých měst Benton a Franklin ale nebyl nutný, neboť k žádné kontaminaci podle prvotních zjištění nedošlo.

Heeter uvedl, že v tunelech se v současné době nachází osm železničních vagonů používaných na transport radioaktivních materiálů. Vagony byly podle něj kontaminovány v 50. letech minulého století během produkce plutonia.

Historie lokality Hanford

Lokalita Hanford se stala jedním z ústředních bodů amerických jaderných úsilí v roce 1943, kdy sem byly přesunuty části projektu Manhattan. V lokalitě, která byla využívána k produkci plutonia pro jaderné zbraně, pracovaly tisíce lidí. Radioaktivní materiály z lokality Hanford byly využity také v jaderné bombě shozené na japonské město Nagasaki na konci druhé světové války.

Lokalita o zhruba poloviční velikosti Rhode Islandu je umístěna zhruba 120 kilometrů východně od města Yakima. Nachází se zde pět přepracovávacích závodů. Tyto závody dosud přepracovaly již více než 110 000 tun použitého jaderného paliva z devíti jaderných reaktorů umístěných na řece Columbia. Zařízení v minulosti rovněž vyrobila více než 20 milionů uranových palivových elementů pro tyto reaktory. Velký boom zažilo zařízení během studené války, kdy zde pokračovala produkce plutonia a proběhla zde výstavba několika jaderných reaktorů. V letech 1944 až 1987 zde bylo pro americký armádní program vyprodukováno kolem 67 metrických tun zbraňového plutonia. Poslední z reaktorů v lokalitě byl uzavřen v roce 1987, tedy krátce před tím, než byly v lokalitě zahájeny rozsáhle sanační práce.

Komplex je považován za jednu z nejvíce kontaminovaných amerických jaderných lokalit. Experti varují před úniky velkého množství radioaktivních materiálů do prostředí, lokalita je rovněž kontaminována mnoha toxickými látkami.

Před čtyřmi lety inspektoři vyšetřovali možný únik radioaktivity v lokalitě Hanford – poté, co zde byla zaznamenána zvýšená radioaktivita. Ve stejném roce vyšetřování odhalilo šest kontejnerů, ze kterých unikal radioaktivní odpad.

Lokalita Hanford je jednou z několika jaderných lokalit, které v současné době procházejí rozsáhlými sanačními prácemi pod vedením amerického ministerstva energetiky. Ministerstvo již několik sanací úspěšně dokončilo, přičemž uvádí, že značný pokrok v těchto pracích zaznamenává v takřka všech lokalitách, které sanaci podstupují.

Vyčištění lokality Hanford má stát kolem 110 miliard dolarů, přičemž zabrat má až 50 let. Na sanačních aktivitách v komplexu denně pracuje kolem 8 000 lidí.

Zdroje: The Independent, CNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..