Společnost Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) pozastavila projektové práce pro plánovaný třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Shin Hanul, a to dokud nová jihokorejská vláda nezveřejní svoji politiku týkající se výstavby nových reaktorů. Během své prezidentské volební kampaně totiž Mun Če-in prohlásil, že zruší plány pro nové reaktory.

jaderná energie - Projektové práce na nových blocích JE Shin Hanul byly pozastaveny - Nové bloky ve světě (Shin Hanul 3 and 4 460 KHNP) 1

Vizualizace třetího a čtvrtého bloku JE Shin Hanul (zdroj: WNN)Společnost KHNP dne 25. května oznámila, že pověřila společnost Kepco Engineering & Construction – která podepsala smlouvu o návrhu v březnu roku 2016 – aby pozastavila práci na dvou plánovaných blocích s designem APR1400 v jaderné elektrárně Shin Hanul. Tento projekt zůstane pozastaven, uvedla státní společnost, dokud nebude potvrzena vládní politika ohledně výstavby nových jaderných elektráren. Nicméně práce na licencování nových bloků bude pokračovat.

Dne 9. května byl novým jihokorejským prezidentem zvolen Mun Če-in ze středo-levicové Demokratické strany Koreje (Democratic Party of Korea). Prezidentské volby následovaly po obžalobě předešlé prezidentky Pak Kun-hje z března letošního roku. Mun byl jedním ze sedmi kandidátů ve volbách, kteří v březnu podepsali dohodu o „společné politice“ pro postupně ukončení využívání jaderné energie v zemi. Během své volební kampaně Mun uvedl, že by zrušil plány pro nové reaktory, zatímco by okamžitě uzavřel první blok JE Wolsong. Mun také prohlásil, že uzavře deset starých uhelných elektráren dříve, než bylo naplánováno.

Kancelář společnosti KHNP sdělila zpravodajské službě Dong-A Ilbo: „Ukázalo se, že je obtížné prosadit návrh projektu za okolností, kdy je vládní politika (vůči jaderným elektrárnám) nestabilní.“

V listopadu roku 2014 podepsala společnost KHNP dohodu s městem Ulchin County ohledně výstavby třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Shin Hanul. Společnost požádala o vydání stavební licence pro tyto bloky v lednu 2016. Příprava lokality pro tyto dva bloky má podle plánu začít v tomto měsíci – s tím, že komerční provoz třetího bloku je naplánován na prosinec 2022 a čtvrtý blok ho má následovat o rok později.

Dva bloky s designem APR1400 se staví jako první a druhý blok jaderné elektrárny Shin Hanul. Tyto tlakovodní reaktory s instalovaným výkonem dvakrát 1 350 MWe mají zahájit provoz v dubnu 2018, respektive v únoru 2019.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..