Osmdesát procent energií spotřebuje dvacet procent nejvyspělejších zemí na světě. K elektřině nemá přístup více než miliarda obyvatel naší planety. To jsou jen příklady informací, které padají během besed, které společnost ČEZ organizuje od roku 2000. V závěru května se na ZŠ Horáčkova v Praze uskutečnila jubilejní 6000. beseda. Žáci během ní diskutovali s mluvčím Jaderné elektrárny Temelín Markem Svitákem. Dosud se jich zúčastnilo téměř 220 tisíc mladých lidí ve věku 14 – 19 let z celé ČR.

jaderná energie - Přednáška Energie - budoucnost lidstva na ZŠ Horáčkova v Praze 4 byla již 6000. v pořadí - V Česku (obr 01 740) 1
Ing. Edita Bromová specialistka na jadernou fúzi je lektorkou besed Energie – budoucnost lidstva již od roku 2005. (Zdroj: Agentura J.L.M.)

Smyslem projektu, který byl v roce 2013 ohodnocen Mezinárodní atomovou agenturou jako příklad dobré praxe v oblasti osvěty a vzdělávání a doporučen k následování všem členským zemím, je podle mluvčího ČEZu Ladislava Kříže předávat mladým lidem objektivní informace o energetice a inspirovat je k tomu, aby o nich přemýšleli a vytvářeli si vlastní názor. Osvětové besedy ale mají velký vliv i na zvyšování zájmu mládeže o studium technických a přírodních věd.

Lektoři besed jsou přední čeští odborníci na energetiku. Jedním z lektorů projektu je od jeho začátku v roce 2000 i současný ředitel Jaderné elektrárny Temelín Bohdan Zronek, který od letošního 1. září převezme funkci ředitele nově vzniklé divize jaderných elektráren a stane se i členem představenstva společnosti ČEZ s odpovědností za výstavbu nových jaderných bloků.

 

Další informace

Součástí projektu jsou také opakované průzkumy názorů na energetiku mezi mladými lidmi. V zatím posledním, jehož se zúčastnilo přes 600 respondentů, mladí Češi a Češky potvrdili, že si velice dobře uvědomují význam dostatku energie a zároveň co nejmenšího zatížení životního prostředí. Podle téměř 75 procent dotázaných by lidstvo mělo využívat především ty zdroje energie, které nejméně zatěžují životní prostředí. S tím koresponduje i zjištění, že více než 70 procent se jich zároveň domnívá, že podíl jaderné energetiky na celkové produkci elektřiny by měl být zachován, nebo by se měl zvýšit.

Názory české mládeže na tyto základní otázky jsou přitom dlouhodobé, protože srovnání s odpověďmi na stejné otázky před deseti lety ukazuje jen minimální rozdíly. Naopak zajímavý posun, který by mohl naznačovat změnu názorů mládeže na konzumní způsob života naší společnosti, ukazuje srovnání odpovědí na otázku snižování spotřeby energií a všech ostatních výrobků. Zatímco před deseti lety označila snahu o udržitelný rozvoj za velice důležitou čtvrtina respondentů, nyní si to myslí už téměř 45 % mladých lidí.

Lektorský tým projektu Energie – budoucnost lidstva tvoří lidé z vysokých škol i energetické praxe. Jsou, nebo byli mezi nimi například RNDr. František Janouch, CSc., Dr. et Prof. h.c., fyzik a zakladatel a předseda Nadace Charty 77, doc. Ing. Petr Otčenášek, CSc., člen Nezávislé energetické komise vlády ČR (tzv. „Pačesovy“ komise), současný ředitel jaderné elektrárny Temelín ing. Bohdan Zronek, učitelé a učitelky ČVUT Praha doc. Ing. Jaroslav Zeman, CSc., prof. Ing. Bedřich Heřmanský, CSc., RNDr. Lenka Thinová, PhD., učitelé VUT Brno prof. RNDr. František Ochrana, DrSc. a ing. Karel Katovský, PhD., učitel VSB – Technické univerzity Ostrava ing. Petr Pavlík, prezident České nukleární společnosti ČVTS ing. Daneš Burket, PhD., zakladatel občanského sdružení Jihočeští taťkové ing. Jiří Tyc, vedoucí reaktorového bloku JE Temelín ing. Václav Havlíček a řada dalších mužů a žen.

jaderná energie - Přednáška Energie - budoucnost lidstva na ZŠ Horáčkova v Praze 4 byla již 6000. v pořadí - V Česku (Petr Melíšek s radiometrem DC 3E 98 a Jakub Chuman 1024) 2
Žáci s radiometrem DC-3E-98. (Zdroj: Agentura J.L.M.)

 

Řekli/napsali o projektu Energie – budoucnost lidstva

„Diskuse zejména o jaderné energetice je bohužel stále přeplněna emocemi, mýty a často vyloženými a záměrnými nepravdami. Krásný citát z Kanta říká: Měj odvahu posloužit si vlastním rozumem. Lidé a zejména mladí jsou velmi dobře schopni udělat si vlastní názor, musí však mít možnost získat informace z různých zdrojů. Proto pokládám besedy se školáky a studenty za důležité, ne jako nástroj nějakého přesvědčování či získávání příznivců jádra, ale jako možnost zeptat se, nesouhlasit, ale hlavně přemýšlet.“

Ing. Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost

„Většina lidí si ani neuvědomuje, že všechny obyčejné věci a zařízení kolem nás jsou výsledky vědy a techniky. Takže se těžko můžeme divit, že mládež má slabou motivaci ke studiu technických oborů. Proto jsou tyto besedy tak důležité nejen pro budoucnost energetiky, ale i techniky, vědy a vůbec celé společnosti.“

Ing. Marie Dufková, expertka Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni

Zdroj: Tisková zpráva

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..