Společnost Kansai Electric Power Company dne 17. května oznámila, že restartovala čtvrtý blok její jaderné elektrárny Takahama nacházející se v prefektuře Fukui. Očekává se, že reaktor – který byl spolu se třetím blokem odstaven od března roku 2016 – opětovně vstoupí do komerčního provozu v příštím měsíci.

jaderná energie - Po zrušení soudního příkazu byly restartovány reaktory JE Takahama - Ve světě (Takahama units 3 and 4 460 Kansai) 1
JE Takahama (zdroj: WNN)

Společnost uvedla, že tlakovodní reaktor o výkonu 830 MWe byl znovuspuštěn dne 17. května v 15:00 hod a očekává se, že dosáhne kritičnosti následující den. Společnost Kansai plánuje obnovit výrobu elektřiny ve čtvrtém bloku JE Takahama a připojit tento blok k rozvodné síti dne 22. května „v rámci konečné fáze odstávky po provedení různých typů testů“. Společnost dodala, že „provoz bloku na plný výkon“ bude pokračovat v polovině června po dokončení komplexní inspekce prováděné úřadem Nuclear Regulation Authority (NRA).

Na konce ledna 2015 podalo 29 obyvatel z prefektury Shiga – která leží v 30kilometrové zóně od jaderné elektrárny Takahama – petici k okresnímu soudu Otsu District Court o dočasné soudní opatření proti provozu třetího a čtvrtého bloku JE Takahama. Následně se konaly čtyři slyšení. Předseda soudu Yoshihiko Yamamoto dne 9. března rozhodl, že bezpečnost bloků nemůže být zaručena – navzdory tomu, že úřad NRA sdělil, že bloky splňují revidované bezpečnostní normy – a vydal příkaz zakazující jejich provoz.

Třetí blok JE Takahama obnovil provoz 29. ledna 2016. Čtvrtý blok téže elektrárny byl restartován 26. února, ale následně byl vypnut 29. února po automatickém odstavení reaktoru kvůli problémům v energetické části elektrárny. Soudní příkaz držel od té doby oba bloky mimo provoz. V srpnu loňského roku společnost Kansai odstranila palivo jak ze třetího, tak ze čtvrtého bloku jaderné elektrárny Takahama a umístila je do úložných bazénů příslušných bloků.

Společnost Kansai se odvolala k soudu, aby dočasně soudní příkaz zrušil. Nicméně soud v červnu minulého roku rozhodl, že tento příkaz zůstane i nadále platný.

Společnost poté dne 14. července 2016 podala odvolání k nejvyššímu soudu Osaka High Court, přičemž poukázala na to, že rozhodnutí okresního soudu Otsu District Court nebylo racionální. Koncem března letošního roku nejvyšší soud Osaka High Court rozhodl ve prospěch společnosti Kansai a zrušil soudní příkaz. Místní média informovala, že obyvatelé, kteří žádali o soudní příkaz, se rozhodli nepodat odvolání proti odmítnutí jejich požadavku nejvyšším soudem Osaka High Court.

Společnost Kansai zahájila zakládání 157 palivových souborů – včetně čtyř palivových soborů typu MOX (mixed-oxide) – do čtvrtého bloku dne 28. dubna, přičemž tento proces dokončila 1. května. Na třetím bloku – také s tlakovodním reaktorem, jehož výkon činí 830 MWe – začalo zakládání paliva 13. května a bylo dokončeno o tři dny později. Podle plánu má být tento blok znovuspuštěn na počátku příštího měsíce a do komerčního provozu má vstoupit na začátku července.

Prezident společnosti Kansai Shigeki Iwane prohlásil: „Po úspěšném dokončení spuštění reaktoru, což je jedním z důležitých kroků v procesu obnovení výroby elektřiny v elektrárně, budeme pokračovat v transparentních akcích na podporu inspekcí prováděných úřadem NRA.“ Doplnil: „Při této příležitosti bych rád povzbudil všechny naše zaměstnance a zaměstnance všech dodavatelů, aby obnovili své odhodlání udržovat jadernou bezpečnost na vysoké úrovni a i nadále pracovat s neúnavným úsilím.“

V současné době jsou v provozu další tři japonské reaktory: první dva bloky jaderné elektrárny Sendai patřící společnosti Kyushu Electric a třetí blok jaderné elektrárny Ikata, jenž vlastí společnost Shikoku Electric. Dalších 19 reaktorů požádalo o restartování.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..