Reportáž o nejnovější komerčně využívané tlakovodní jaderné elektrárně generace III+, VVER-1200. Díky jedinečné příležitosti navštívit 6. blok Novovoroněžské jaderné elektrárny vznikly 2 články na blogu Idnes.cz. Autor se v nich zaměřuje zejména na své dojmy z provozu a z výstavby 7. bloku.

jaderná energie - Novovoroněžská JE, reportáž o exkurzi - Nové bloky ve světě (DSC 0324) 1
Elektrogenerátor a část turbíny (Pavel Suk)

Šestý a sedmý blok Novovoroněžské elektrárny, také první a druhý blok Novovoroněžské II elektrárny je zejména v této době velmi populární, jedná se totiž o velmi podobný projekt, jaký byl nabízený v tendru na dostavbu Temelína, a nyní jej Rosatom nabízí jako možný reaktor na rozšíření nových bloků v České republice.

Přečtěte si v následujícím výňatku o bezpečnosti a spolehlivosti tohoto energetického bloku. Celou reportáž poté najdete zde a zde. Zajímá-li vás fotogalerie této elektrárny, najdete ji zde.

jaderná energie - Novovoroněžská JE, reportáž o exkurzi - Nové bloky ve světě (DSC 0333) 2
Digitální technika velínu reaktoru VVER-1200 (Pavel Suk)
V dubnu 2017 jsem měl možnost navštívit první komerční jaderný blok generace III+. Jedná se o 6. blok komplexu Novovoroněžská JE (také znám jako 1. blok Novovoroněžské JE-II), kde také probíhá výsvýstavba dalšího bloku VVER-1200.

Komplex Novovoroněžské elektrárny je jeden z nejzajímavějších, neboť jsou v něm pilotní bloky se všemi typy reaktorů VVER, včetně vývojového a projektového typu VVER-210 a VVER-365. VVER-210 byl spuštěn v roce 1964, odstaven 1984, VVER-365 byl spuštěn v roce 1969 a odstaven v roce 1990. Kromě toho jsou v komplexu vystavěny 2 bloky VVER-440, jeden blok VVER-1000 a nyní dva bloky VVER-1200 (jeden v komerčním provozu, druhý ve výstavbě). Kromě dvou demonstračních bloků je také jeden reaktor VVER-440 již odstavený. Ostatní bloky jsou stále v provozu a vykazují vysokou spolehlivost a provozní stabilitu.

Bezpečnost nové elektrárny

Prezentace probíhala v prezentačním sále poblíž reaktorového bloku VVER-1000. Týkala se zejména reaktorů VVER-1200 a systému Multi-D, který se používá se při výstavbě 6. a 7. bloku Novovoroněžské elektrárny.

Prezentaci historie Novovoroněžské elektrárny se zaměřením na technické parametry 6. bloku měl na starosti Gustav Igor Nikolajevič, jeden z hlavních inženýrů. Kromě zajímavých informací z historie jsme se dozvěděli zajímavosti o výstavbě 6. bloku, zejména o pasivních bezpečnostních prvcích jako jsou hydroakumulátory, systému dochlazování aktivní zóny přes parogenerátory (SPOT), dvojitého kontejnmentu, či lapače aktivní zóny. Zajímavé bylo rovněž srovnání s bezpečnostními prvky elektrárny ve Fukušimě. Například systém SPOT, či lapač roztavené aktivní zóny byly v plánech již dříve, než se stala nehoda v Japonsku.

Celou reportáž poté najdete zde a zde.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..