Japonská společnost Mitsubishi Heavy Industries (MHI) dodala tři náhradní parogenerátory pro první blok jaderné elektrárny Cruas nacházející se v jihozápadní Francii. Tyto parogenerátory budou instalovány později v letošním roce během plánované odstávky určené pro údržbu.

jaderná energie - Náhradní parogenerátory pro první blok JE Cruas - Ve světě (Steam generator for Cruas 1 460 MHI) 1
Jeden z nových parogenerátorů (zdroj: WNN)

Společnost EDF objednala náhradní komponenty od podniku MHI v roce 2010 na základě mezinárodního nabídkového řízení. Podnik MHI obdržel objednávku společně s firmou Comex Nucléaire – dceřinou společností společnosti  ONET Technologies – tedy se svým aliančním partnerem na francouzském jaderném trhu od roku 2002.

Parogenerátory – každý o délce 21 metrů a váze 300 tun – byly vyrobeny v japonském závodě podniku MHI ve městě Kóbe. Každá z jejich tlakových nádob – vyrobená z nízkolegované oceli (obsahující mangan, molybden a nikl) – obsahuje více než 4 000 teplosměnných trubek vyrobených z tepelně zpracované slitiny nikl-chrom-železo.

Parogenerátory se používají v tlakovodních reaktorech (pressurised water reactors – PWR) k přenosu tepla z chladicího média, které ochlazuje reaktor, do vody v sekundárním okruhu, čímž se vyrábí pára používaná k pohánění turbín generujících elektrickou energii. Každý parogenerátor obsahuje tisíce kilometrů trubek, kterými proudí horká voda. Jaderné elektrárny nahrazují parogenerátory v rámci pravidelné údržby a během modernizace.

Jaderná elektrárna Cruas, nacházející se na břehu řeky Rhony, obsahuje čtyři tlakovodní rektory s instalovaným výkonem 900 MWe každý, které zahájily provoz mezi lety 1984 a 1985. Parogenerátory čtvrtého bloku byly vyměněny v roce 2014.

Společnost EDF provozuje flotilu 58 tlakovodních reaktorů, z nichž 34 má výkon právě 900 MWe a vstoupily do provozu koncem sedmdesátých a v průběhu osmdesátých let. Společnost postupně nahrazuje parogenerátory ve všech blocích s reaktory PWR, což je významným závazkem, který umožňuje prodloužit provoz všech těchto bloků. V červenci roku 2009 francouzský úřad French Nuclear Safety Authority schválil bezpečnostní dokumentaci společnosti EDF pro 40 let provozu 900MWe bloků, a to na základě generických hodnocení.

Podnik MHI uvedl, že od roku 2005 obdržel od společnosti EDF objednávky na celkem 15 náhradních parogenerátorů. Celosvětově tento podnik dodal celkem 31 náhradních parogenerátorů do několika zemí, včetně Francie, Belgie a Spojených států.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..