Společnost Emirates Nuclear Energy Corporation (Enec) převzala dodávku palivových souborů pro první blok jaderné elektrárny Barakah, která se staví v západním Abú Zabí. Palivové soubory budou uloženy, dokud neschválí regulační úřad Federal Authority for Nuclear Regulation (FANR) provozní licenci pro první a druhý blok této elektrárny.

jaderná energie - Na první blok JE Barakah dorazily palivové soubory - Nové bloky ve světě (Barakah unit 1 460 ENEC) 1
JE Barakah (zdroj: WNN)

V lokalitě Barakah jsou ve výstavbě čtyři Koreou navržené reaktory APR-1400. Elektrárna je budována pro společnost Enec konsorciem, které vede korejská společnost Korean Electric Power Company (Kepco).

Společnost Enec dne 27. května uvedla, že palivové soupravy jsou přepravovány „za dodržování nejvyšších požadavků na kvalitu a bezpečnost“ a v souladu s doporučeními Mezinárodní agentury pro atomovou energii, stejně jako s předpisy regulačního úřadu FANR a s požadavky vládního orgánu Critical Infrastructure and Coastal Protection Authority.

„Jelikož se jedná o provoz prvního jaderného reaktoru ve Spojených arabských emirátech, úspěšná přeprava prvních palivových souborů do jaderné elektrárny Barakah je velkým úspěchem pro naši společnost i pro jaderný program naší země s názvem Peaceful Nuclear Energy Program,“ uvedl generální ředitel společnosti Enec Mohamed Al Hammadi.

V souladu s nařízeními regulačního úřadu FANR musí být všechny palivové soubory, které jsou doručovány do JE Barakah, pečlivě zkontrolovány odborníky na palivo ze společnosti Enec a provozovatelem elektrárny – firmou Nawah Energy Company – aby byla zajištěna strukturální celistvost každého palivového souboru a aby bylo získáno potvrzení i od nezávislé kontroly jejich kvality, uvedla společnost Enec.

„Jsme rádi, že oznamuje, že všechny přijaté palivové soubory prošly kontrolami kvality v místě doručení a jsou připraveny k tomu, aby byly použity k výrobě elektřiny v naší zemi. Nyní budou čekat na schválení provozní licence od regulačních orgánů,“ řekl Mohamed Abdalla Chookah, výkonný ředitel pro nákup a analýzu paliv. „Nové palivové soubory, tedy palivové soubory, které ještě neprošly palivovým cyklem uvnitř reaktoru, obsahují čerstvé palivové pelety, jež vypouštějí přirozené množství záření, které je značně pod mezinárodními bezpečnostními limity,“ doplnil.

Výstavba prvního bloku započala v roce 2012 a je nyní z více než 95 % dokončená, uvedla společnost Enec a dodala, že všechny čtyři bloky jsou nyní dokončeny z 80 %. Jakmile budou všechny bloky v provozu, elektrárna bude pokrývat až čtvrtinu energetických potřeb Spojených arabských emirátů.

Nové palivové soubory byly vyrobeny společností Kepco NF podle „náročných standardů“ reaktoru APR-1400 a byly přepravovány ve „vysoce chráněných pevných konstrukcích, které zaručují jejich celistvost“, doplnila společnost Enec.

Proces výroby palivových souborů pro první blok elektrárny pokračoval po spolupráci společnosti Enec s řadou mezinárodních dodavatelů paliva, kteří se před pěti lety smluvně zavázali k poskytování palivových služeb pro čtyři bloky jaderné elektrárny Barakah po dobu 15 let – od letošního roku, uzavřela společnost.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..