Jihokorejská firma KHNP vstupuje na českou scénu výstavby nových jaderných bloků. Že svůj zájem o získání projektu myslí vážně, ukázala na česko-korejském dodavatelském fóru, které proběhlo 27. dubna v Praze.

jaderná energie - KHNP uspořádala česko-korejské dodavatelské fórum - Nové bloky v ČR (shin kori unit3a4 1 740) 1
V popředí snímku stojí 3. blok jaderné elektrárny Šin Kori, která se v prosinci 2016 stala prvním blokem typu APR-1400 v komerčním provozu. (Zdroj: KHNP)

Fórum

Cílem česko-korejského dodavatelského fóra bylo představit českým firmám korejské jaderné reaktory a firmy, které se jejich výstavbou zabývají.

Zapojení českých firem

Podle Lee Kwan-supa, generálního ředitele KHNP, bude pro úspěšnou realizaci projektu výstavby nových bloků v Česku nezbytné zapojit české firmy, což poskytne základ i pro budoucí projekty v Anglii a dalších evropských zemích.

Řekl: „Jsme připraveni lokalizovat velkou část našeho dodavatelského řetězce pro projekt dostavby českých jaderných elektráren českým inženýrským a strojírenským firmám, jejichž služby jsou dlouhodobě na špičkové úrovni. Firmám můžeme zároveň nabídnout účast na našich dalších mezinárodních projektech.“

Peter Bodnár, předseda výboru Aliance české energetiky a generální ředitel Škoda Praha, k tomu uvádí: „Cílem Aliance české energetiky, která sdružuje třináct předních strojírenských společností, je získat širší uplatnění českých firem v dodávkách pro energetiku. Velmi si tak ceníme nabídky společnosti KHNP podílet se kromě dostavby českých jaderných elektráren také na jejích projektech v zahraničí. České firmy jsou podle nás plně konkurenceschopné i v globálním měřítku a naše aliance je připravená spolupráci s KHNP dále prohlubovat.”

jaderná energie - KHNP uspořádala česko-korejské dodavatelské fórum - Nové bloky v ČR (kori unit1 1 740) 2
1. blok jaderné elektrárny Kori s reaktorem typu 60 od americké společnosti Combustion Engineering je prvním korejským jaderným blokem. Spuštěn byl v roce 1978, má výkon 576 MWe a provoz má ukončit v červnu 2017. (Zdroj: KHNP)

Korejské kompetence

Řečníci k největším přednostem společnosti KHNP řadili především dodržování stanovených termínů a nepřekračování rozpočtu, a to při dodržení vysoké technologické úrovně.

Lee Kwan-sup k tomu uvedl: „Zakládáme si na tom, že naše projekty dodržují časový harmonogram výstavby i sjednaný rozpočet. KHNP České republice nabízí reaktory generace III+, osvědčenou technologii, která splňuje nejvyšší bezpečnostní standardy a zahrnuje nejmodernější prvky pasivní bezpečnosti, ochrany proti pádu velkých dopravních letadel a kybernetické bezpečnosti. Spolehlivost našich řešení ilustruje současná výstavba jaderné elektrárny Barakah ve Spojených Arabských Emirátech, která probíhá s dodržením časového plánu i rozpočtu.“

Korea je pro Českou republiku významným strategickým partnerem v oblasti obchodu a průmyslu. Korejské firmy patří mezi nejvýznamnější zahraniční investory v Česku a vytvářejí tisíce pracovních míst. Seoung-Hyun Moon, jihokorejský velvyslanec v ČR, uvedl jako jeden z dobrých příkladů firmu Doosan Škoda Power, která představuje spojení českých technologií a korejské globální sítě.

jaderná energie - KHNP uspořádala česko-korejské dodavatelské fórum - Nové bloky v ČR (hanbit) 3
Jaderná elektrárna Hanbit je se šesti bloky o výkonu 960 až 1000 MWe společně s JE Hanul nejvýkonnější korejskou jadernou elektrárnou. V popředí jsou dva americké bloky typu F a v pozadí čtveřice bloků typu OPR-1000. (Zdroj: KHNP)

 

Dodavatelský systém

K řízení dodavatelského řetězce slouží společnosti KHNP aplikace K-PRO, kterou představil Sung-woo Kim z evropské kanceláře společnosti KHNP otevřené v srpnu 2016. Systém obsahuje přes 900 registrovaných dodavatelů, avšak zatím je dostupný jen v korejštině, takže zahraniční společnosti se do něj mohou zapojit jen přes korejskou agenturu. Na verzi v jiném jazyce se podle Sung-woo Kima nyní pracuje.

Dodavatelé společnosti KHNP procházejí náročným kvalifikačním procesem, který ověřuje jejich kvalitativní i technickou způsobilost. Pokud v tomto procesu firma uspěje, získá kvalifikaci na čtyři roky a po uplynutí této lhůty musí jednat o jejím prodloužení. Určitou překážkou pro české firmy může být to, že korejský jaderný průmysl používá americké standardy ASME, mezinárodní standardy IEEE a také některé korejské standardy. České firmy jsou většinou držiteli evropských certifikátů, takže pro zapojení do korejského dodavatelského řetězce je pro ně nezbytné získat nové certifikáty.

jaderná energie - KHNP uspořádala česko-korejské dodavatelské fórum - Nové bloky v ČR (shin kori unit3a4 3) 4
Výstavba 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Šin Kori s reaktory APR-1400. (Zdroj: KHNP)

 

Korejské jaderné technologie

Korejské reaktory patří k západnímu typu a byly vyvinuty ve spolupráci s americkou společností Combustion Engineering (dnes součást Westinghouse).

V počátcích jihokorejského jaderného programu spolupracovala společnost KEPCO se třemi dodavateli jaderných technologií: americkou Combustion Engineering, francouzským Framatomem a kanadskou AECL. První dva tlakovodní bloky a jeden těžkovodní byly postaveny na klíč a do výstavby dalších devíti byly zapojeny vzrůstající měrou korejské firmy. Výsledkem výstavby, která proběhla v 70. a 80. letech, byla velmi různorodá jaderná energetika a vláda se rozhodla sjednotit projekty všech dalších bloků.

jaderná energie - KHNP uspořádala česko-korejské dodavatelské fórum - Nové bloky v ČR (wolsong unit4 740 1) 5
Jaderná elektrárna Wolsong se čtyřmi bloky s reaktory CANDU6. V popředí snímku je 4. blok, který byl dokončen až v roce 1999. První blok zahájil provoz již roku 1983 a každý ze čtyř bloků má instalovaný výkon 650 MWe. (Zdroj: KHNP)

 

Na konci 80. let si KEPCO zvolilo reaktor System 80 od americké Combustion Engineering jako základ pro standardní projekt nových bloků a začal desetiletý technologický transfer. Ve spolupráci s americkými jadernými inženýry vznikl projekt OPR-1000 a v roce 1989 byla zahájena výstavba prvního bloku. Do roku 2016 bylo postaveno celkem 12 bloků tohoto typu dvou dílčích verzí.

V roce 1992 byl zahájen vývoj nového reaktoru APR-1400, který vychází z amerického projektu System 80+ a přináší řadu inovativních změn. Americký regulační úřad US NRC jej řadí do III. generace jaderných reaktorů. Projekt byl dokončen v roce 1999 a domácí certifikaci získal v roce 2003. Výstavba prvního bloku začala v roce 2008 a do komerčního provozu vstoupil v prosinci 2016.

Reaktor APR-1400 může mít podle organizace World Nuclear Association problémy s licencí, protože práva k technologii a některým komponentám drží Westinghouse, který v roce 2000 odkoupil jadernou divizi společnosti Combustion Engineering od švédské skupiny ABB.

Vývoj proto vede k reaktoru APR+ o instalovaném výkonu 1500 MWe, u nějž bude všechna práva držet KEPCO. V roce 2014 byl tento reaktor licencován korejským dozorným orgánem Nuclear Safety & Security Commission.

Souběžně s ním proběhl vývoj evropské verze reaktoru APR-1400, která nese označení EU-APR-1400 a původně byla určena pro Finsko. Dalším typem je APR-1000, což je verze reaktoru APR-1400 s menším výkonem a uzpůsobená pro země Blízkého východu a jihovýchodní Asie s teplejším klimatem.

jaderná energie - KHNP uspořádala česko-korejské dodavatelské fórum - Nové bloky v ČR (apr plus) 6
Vizualizace dvojice bloků s reaktory APR+. (Zdroj: KHNP)

 

Korejské jaderné firmy

Největší energetickou společností v Jižní Koreji je Korea Electric Power Corporation (KEPCO), která zároveň zastřešuje korejskou jadernou energetiku. Majoritní podíl v ní drží korejský stát (51 %) a společnost se dělí do několika divizí, které vyrábí elektřinu v jaderných, tepelných nebo vodních elektrárnách a pomocí OZE nebo zajišťují služby pro tyto elektrárny.

Jednou z divizí je Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP), která vystupuje jako zájemce o výstavbu nových bloků v Česku. Společnost provozuje a servisuje korejské jaderné a vodní elektrárny.

Palivovou divizi představuje KEPCO NF, která zajišťuje výrobu jaderného paliva od dodávky obohaceného uranu až po dodávku hotových palivových kazet. Při vývoji paliva spolupracuje s americkým Westinghousem a obohacený uran odebírá od firem Areva a Urenco.

Inženýringovou divizi tvoří KEPCO E&F a servisem se zabývá KEPCO KPS.

Podstatnou součást dodavatelského řetězce tvoří Doosan Heavy Industries, která dodává většinu komponent jaderného i turbínového ostrova korejských jaderných bloků. Nejde však o přímou součást společnosti KEPCO. Kromě korejských jaderných elektráren dodává komponenty také do amerických a čínských bloků s reaktory AP1000 a pro čínské CANDU6. V rámci projektu APR-1400 je výhradním dodavatelem jaderného ostrova a strojovny a na dalších částech elektrárny se podílí s dalšími společnostmi.

jaderná energie - KHNP uspořádala česko-korejské dodavatelské fórum - Nové bloky v ČR (hanul 740) 7
Jaderná elektrárna Hanul spojující francouzské a korejské japonské technologie. V pozadí je dvojice francouzských bloků typu CPI a v popředí čtveřice bloků typu OPR-1000. (Zdroj: KHNP)
O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..