Jihokorejská firma KHNP vstupuje na českou scénu výstavby nových jaderných bloků. Že svůj zájem o získání projektu myslí vážně, ukázala na česko-korejském dodavatelském fóru, které proběhlo 27. dubna v Praze.

Fórum
Cílem česko-korejského dodavatelského fóra bylo představit českým firmám korejské jaderné reaktory a firmy, které se jejich výstavbou zabývají.
Zapojení českých firem
Podle Lee Kwan-supa, generálního ředitele KHNP, bude pro úspěšnou realizaci projektu výstavby nových bloků v Česku nezbytné zapojit české firmy, což poskytne základ i pro budoucí projekty v Anglii a dalších evropských zemích.
Řekl: „Jsme připraveni lokalizovat velkou část našeho dodavatelského řetězce pro projekt dostavby českých jaderných elektráren českým inženýrským a strojírenským firmám, jejichž služby jsou dlouhodobě na špičkové úrovni. Firmám můžeme zároveň nabídnout účast na našich dalších mezinárodních projektech.“
Peter Bodnár, předseda výboru Aliance české energetiky a generální ředitel Škoda Praha, k tomu uvádí: „Cílem Aliance české energetiky, která sdružuje třináct předních strojírenských společností, je získat širší uplatnění českých firem v dodávkách pro energetiku. Velmi si tak ceníme nabídky společnosti KHNP podílet se kromě dostavby českých jaderných elektráren také na jejích projektech v zahraničí. České firmy jsou podle nás plně konkurenceschopné i v globálním měřítku a naše aliance je připravená spolupráci s KHNP dále prohlubovat.”

Korejské kompetence
Řečníci k největším přednostem společnosti KHNP řadili především dodržování stanovených termínů a nepřekračování rozpočtu, a to při dodržení vysoké technologické úrovně.
Lee Kwan-sup k tomu uvedl: „Zakládáme si na tom, že naše projekty dodržují časový harmonogram výstavby i sjednaný rozpočet. KHNP České republice nabízí reaktory generace III+, osvědčenou technologii, která splňuje nejvyšší bezpečnostní standardy a zahrnuje nejmodernější prvky pasivní bezpečnosti, ochrany proti pádu velkých dopravních letadel a kybernetické bezpečnosti. Spolehlivost našich řešení ilustruje současná výstavba jaderné elektrárny Barakah ve Spojených Arabských Emirátech, která probíhá s dodržením časového plánu i rozpočtu.“
Korea je pro Českou republiku významným strategickým partnerem v oblasti obchodu a průmyslu. Korejské firmy patří mezi nejvýznamnější zahraniční investory v Česku a vytvářejí tisíce pracovních míst. Seoung-Hyun Moon, jihokorejský velvyslanec v ČR, uvedl jako jeden z dobrých příkladů firmu Doosan Škoda Power, která představuje spojení českých technologií a korejské globální sítě.

Dodavatelský systém
K řízení dodavatelského řetězce slouží společnosti KHNP aplikace K-PRO, kterou představil Sung-woo Kim z evropské kanceláře společnosti KHNP otevřené v srpnu 2016. Systém obsahuje přes 900 registrovaných dodavatelů, avšak zatím je dostupný jen v korejštině, takže zahraniční společnosti se do něj mohou zapojit jen přes korejskou agenturu. Na verzi v jiném jazyce se podle Sung-woo Kima nyní pracuje.
Dodavatelé společnosti KHNP procházejí náročným kvalifikačním procesem, který ověřuje jejich kvalitativní i technickou způsobilost. Pokud v tomto procesu firma uspěje, získá kvalifikaci na čtyři roky a po uplynutí této lhůty musí jednat o jejím prodloužení. Určitou překážkou pro české firmy může být to, že korejský jaderný průmysl používá americké standardy ASME, mezinárodní standardy IEEE a také některé korejské standardy. České firmy jsou většinou držiteli evropských certifikátů, takže pro zapojení do korejského dodavatelského řetězce je pro ně nezbytné získat nové certifikáty.

Korejské jaderné technologie
Korejské reaktory patří k západnímu typu a byly vyvinuty ve spolupráci s americkou společností Combustion Engineering (dnes součást Westinghouse).
V počátcích jihokorejského jaderného programu spolupracovala společnost KEPCO se třemi dodavateli jaderných technologií: americkou Combustion Engineering, francouzským Framatomem a kanadskou AECL. První dva tlakovodní bloky a jeden těžkovodní byly postaveny na klíč a do výstavby dalších devíti byly zapojeny vzrůstající měrou korejské firmy. Výsledkem výstavby, která proběhla v 70. a 80. letech, byla velmi různorodá jaderná energetika a vláda se rozhodla sjednotit projekty všech dalších bloků.

Na konci 80. let si KEPCO zvolilo reaktor System 80 od americké Combustion Engineering jako základ pro standardní projekt nových bloků a začal desetiletý technologický transfer. Ve spolupráci s americkými jadernými inženýry vznikl projekt OPR-1000 a v roce 1989 byla zahájena výstavba prvního bloku. Do roku 2016 bylo postaveno celkem 12 bloků tohoto typu dvou dílčích verzí.
V roce 1992 byl zahájen vývoj nového reaktoru APR-1400, který vychází z amerického projektu System 80+ a přináší řadu inovativních změn. Americký regulační úřad US NRC jej řadí do III. generace jaderných reaktorů. Projekt byl dokončen v roce 1999 a domácí certifikaci získal v roce 2003. Výstavba prvního bloku začala v roce 2008 a do komerčního provozu vstoupil v prosinci 2016.
Reaktor APR-1400 může mít podle organizace World Nuclear Association problémy s licencí, protože práva k technologii a některým komponentám drží Westinghouse, který v roce 2000 odkoupil jadernou divizi společnosti Combustion Engineering od švédské skupiny ABB.
Vývoj proto vede k reaktoru APR+ o instalovaném výkonu 1500 MWe, u nějž bude všechna práva držet KEPCO. V roce 2014 byl tento reaktor licencován korejským dozorným orgánem Nuclear Safety & Security Commission.
Souběžně s ním proběhl vývoj evropské verze reaktoru APR-1400, která nese označení EU-APR-1400 a původně byla určena pro Finsko. Dalším typem je APR-1000, což je verze reaktoru APR-1400 s menším výkonem a uzpůsobená pro země Blízkého východu a jihovýchodní Asie s teplejším klimatem.

Korejské jaderné firmy
Největší energetickou společností v Jižní Koreji je Korea Electric Power Corporation (KEPCO), která zároveň zastřešuje korejskou jadernou energetiku. Majoritní podíl v ní drží korejský stát (51 %) a společnost se dělí do několika divizí, které vyrábí elektřinu v jaderných, tepelných nebo vodních elektrárnách a pomocí OZE nebo zajišťují služby pro tyto elektrárny.
Jednou z divizí je Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP), která vystupuje jako zájemce o výstavbu nových bloků v Česku. Společnost provozuje a servisuje korejské jaderné a vodní elektrárny.
Palivovou divizi představuje KEPCO NF, která zajišťuje výrobu jaderného paliva od dodávky obohaceného uranu až po dodávku hotových palivových kazet. Při vývoji paliva spolupracuje s americkým Westinghousem a obohacený uran odebírá od firem Areva a Urenco.
Inženýringovou divizi tvoří KEPCO E&F a servisem se zabývá KEPCO KPS.
Podstatnou součást dodavatelského řetězce tvoří Doosan Heavy Industries, která dodává většinu komponent jaderného i turbínového ostrova korejských jaderných bloků. Nejde však o přímou součást společnosti KEPCO. Kromě korejských jaderných elektráren dodává komponenty také do amerických a čínských bloků s reaktory AP1000 a pro čínské CANDU6. V rámci projektu APR-1400 je výhradním dodavatelem jaderného ostrova a strojovny a na dalších částech elektrárny se podílí s dalšími společnostmi.
