Kazachstán otevřel nové zařízení pro poskytování bezpečnostních školení jeho personálu, který pracuje v jaderných zařízeních. Centrum Nuclear Security Training Centre (NSTC) bylo vyvinuto za podpory amerického úřadu National Nuclear Security Administration (NNSA).

jaderná energie - Kazachstán otevřel školicí středisko pro jadernou bezpečnost - Ve světě (Kazakshtan training centreNNSA 460) 1
Ceremonie k otevření centra (zdroj: WNN)

Kazachstán oznámil plány na vytvoření centra NSTC ve svém národním prohlášení v rámci jaderného bezpečnostního summitu v roce 2012 (2012 Nuclear Security Summit). Stavební práce započaly koncem roku 2015 v lokalitě sousedící s kazachstánským institutem Institute of Nuclear Physics v oblasti Alatau poblíž města Almaty. Centrum bude školit pracovníky z místních, regionálních i mezinárodních jaderných zařízení a organizací v bezpečnostních oblastech – včetně systémů fyzické ochrany, evidence jaderných materiálů a systémů řízení, reakčních sil a bezpečné přepravy.

Centrum NSTC bylo navrženo a postaveno za podpory úřadu NNSA, který bude i nadále s centrem spolupracovat – s tím, že bude centru poskytovat pomoc s manažerskými a provozními plány a se školením zaměstnanců centra v oblasti profesního rozvoje a dodávek.

„Toto školicí středisko demonstruje odhodlání Republiky Kazachstán pro jadernou bezpečnost. Dále zdůrazňuje, jak mohou národy spolupracovat na celosvětové úrovni v oblasti jaderné bezpečnosti,“ uvedl David Huizenga, místopředseda správní rady pro nešíření jaderných zbraní úřadu NNSA.

Podle tiskové agentury Kazinform se slavnostního otevření centra zúčastnili: americký velvyslanec v Kazachstánu – George Krol, americký generální konzul z Almaty –  Mark Moody, zástupci úřadu NNSA, americká agentura Defense Threat Reduction Agency a Gumar Sergazin, místopředseda výboru Committee for Nuclear and Energy Supervision and Monitoring, jenž spadá pod kazašské ministerstvo energetiky.

Kazachstán je předním světovým výrobcem uranu, a přestože nemá žádnou jadernou elektrárnu v provozu, provozuje výzkumné reaktory. Také vyrábí palivové pelety a plánuje dále rozvíjet své aktivity v jaderném palivovém cyklu. Země má rovněž hostit „banku“ s nízko obohaceným uranovým palivem. Její otevření je naplánováno později v letošním roce – jménem Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

„Všechno toto bohatství přináší nebezpečí sabotáže a úniku informací, což může nastat i bez toho, aby někdo vnikl do budovy,“ prohlásil Petr Chakrov, zástupce ředitele institutu Institute of Nuclear Physics. Poté dodal: „Abychom tedy mohli implementovat bezpečnostní opatření, potřebujeme specialisty a vzdělávací systémy.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..