Jaderná elektrárna Three Mile Island nacházející se v Pensylvánii bude trvale odstavena koncem září roku 2019 – pokud nedojde k žádným politickým reformám, oznámila dne 30. května americká společnost Exelon.  Společnost v minulém týdnu varovala, že elektrárna je vystavena riziku předčasného ochodu „do důchodu“.

jaderná energie - JE Three Mile Island čelí hrozbě předčasného vyřazení z provozu - Ve světě (Three Mile Island 460 NRC) 1
JE Three Mile Island (zdroj: WNN)

Společnost Exelon dne 24. května oznámila, že její jaderné elektrárny Three Mile Island a Quad Cities ve státě Illinois pohořely v poslední místní aukci energetických kapacit organizace PJM. JE Three Mile Island neuspěla v posledních třech aukcích organizace PJM a nebyla zisková v posledních pěti letech, poznamenala společnost. Zatímco pokračující provoz JE Quad Cities je zajištěn díky legislativě státu Illinois, JE Three Mile Island je „v nebezpečí předčasného trvalého odstavení“, sdělila společnost Exelon.

Společnost dne 30. května oznámila, že se rozhodla odstoupit od provozování elektrárny v Pensylvánii, neboť „postrádá potřebné politické reformy“.

Společnost Exelon prohlásila, že podniká první kroky k trvalému odstavení elektrárny, včetně informování klíčových zúčastněných stran.  K tomu – podle slov společnosti – patří zaslání oznámení o deaktivaci regionální přenosové organizaci PJM a vytvoření oznámení o trvalém ukončení provozu pro komisi Nuclear Regulatory Commission (NRC) do 30 dní. Dále bude společnost okamžitě čerpat jednorázové poplatky ve výši 65-110 milionů dolarů pro rok 2017 a urychlí odpisy a amortizaci v hodnotě 1-1,1 miliardy dolarů od nynějška do oznámeného data odstavení elektrárny. Společnost Exelon rovněž ukončuje programy kapitálových investic potřebné pro dlouhodobý provoz elektrárny Three Mile Island a zruší nákup paliva a plánování odstávek pro rok 2019.

V Pensylvánii se nachází celkem devět jaderných reaktorů, které produkují 93 % čisté elektřiny v zemi, čímž zabraňují vypuštění 37 milionů tun CO2 do ovzduší. Nicméně jaderná energetika není zahrnuta v pensylvánském standardu Alternative Energy Portfolio Standard (AEPS). Šestnáct dalších čistých zdrojů – včetně solárních, větrných a vodních elektráren – je podporováno touto státní energetickou politikou.

„Novelizace standardu AEPS je jedním z mnoha možných řešení pro zachování jaderných elektráren v Pensylvánii. Mezi další možnosti patří zavedení programu pro nulové emise, podobně jako v případě států Illinois a New York,“ vysvětlila společnost Exelon. „Při absenci politických reforem by mohla ztráta pensylvánských jaderných elektráren zapříčinit zvýšení znečištění ovzduší, ohrožení odolnosti elektrické sítě, zvýšení cen elektřiny pro spotřebitele, eliminaci tisíce dobře placených lokálních pracovních míst a oslabení státní ekonomiky.“

Prezident společnosti Exelon Chris Crane uvedl: „Dnešní den je obtížným dnem, nejen pro 675 talentovaných mužů a žen, kteří se bezpečně a spolehlivě věnovali provozu JE Three Mile Island každý den, ale také pro jejich rodiny, komunity a zákazníky, kteří se spoléhali na tuto elektrárnu v oblasti výroby čisté elektřiny a podpory místních pracovních pozic.“

Dále doplnil: „Podobně jako New York a Illinois předtím – i Pensylvánie má příležitost získat vedoucí roli při zavádění politického řešení pro zachování svých jaderných elektráren, čisté a spolehlivé elektrické energie i dobře placených pracovních míst, které elektrárny poskytují.“

První blok jaderné elektrárny Three Mile Island – která se nachází na ostrově v řece Susquehanna – započal komerční provoz v září roku 1974. Jedná se o tlakovodní reaktor navržený společností Babcock and Wilcox. Výkon bloku činí 837 MWe, což je dostatečná energie k napájení více než 800 000 průměrných amerických domů. Druhý blok této elektrárny – vlastněný společností First Energy – byl poškozen během nehody v roce 1979 a nikdy nebyl znovu uveden do provozu.

V červnu 2016 společnost Exelon oznámila, že podstoupí kroky vpřed k předčasnému odstavení dvou jaderných elektráren ve státě Illinois – Clinton and Quad Cities – kvůli nedostatečnému pokroku v politice tohoto státu. Dříve v loňském roce společnost sdělila, že JE Clinton by mohla být uzavřena v červnu tohoto roku a JE Quad Cities v nadcházejícím roce, pokud stát nepřijme právní předpisy podporující jejich další provoz. Nicméně v prosinci stát zavedl energetickou legislativu, která zajistí další provoz obou elektráren.

V loňském srpnu komise New York Public Service Commission formálně schválila standard Clean Energy Standard, který uznává přínos jaderných elektráren s nulovými emisemi uhlíku a zajišťuje pokračování provozu čtyř jaderných elektráren, které byly vystaveny riziku předčasného uzavření. Jednalo se i o JE James A Fitzpatrick, kterou následně společnost Exelon odkoupila od firmy Entergy.

Krátkodobá povaha deregulovatelných trhů s elektřinou zanechala další americké jaderné elektrárny v ohrožení, že budou z ekonomických důvodů předčasně uzavřeny, a to i přes jejich dlouhodobou budoucnost a jejich potenciální příspěvek k dosažení cílů v oblasti emisí skleníkových plynů.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..