Základní údaje o dukovanské a temelínské jaderné elektrárně (skupina ČEZ oznámila, že zřizuje novou divizi jaderná energetika):

Jaderná elektrárna Dukovany:

jaderná energie - JE Dukovany vyrábí elektřinu od roku 1985, JE Temelín od roku 2000 - V Česku (04 dukovany 2) 1
JE Dukovany (zdroj: cez.cz)

– První jaderná elektrárna na území ČR. Její výstavba započala v roce 1978, do provozu byly uváděny její čtyři bloky postupně v letech 1985-1987. JE Dukovany nebyla první atomovou elektrárnou v Československu, již od začátku 70. let totiž začala fungovat elektrárna v Jaslovských Bohunicích u slovenské Trnavy (postupně tam byly vybudovány tři různé zdroje). Současně s touto elektrárnou vznikly na řece Jihlavě i vodní nádrže Dalešice a Mohelno.

– V Dukovanech byly původně instalovány čtyři tlakovodní reaktory VVER 440/213, každý s instalovaným výkonem 440 MW (celkový instalovaný výkon elektrárny byl tedy 1 760 MW). Po modernizaci v letech 2005-2012 byly výkon každého z reaktorů zvýšen na 500 MW a celkový výkon Dukovan je v současné době zhruba 2 000 MW – prakticky stejný jako v JE Temelín, která má dva výrobní bloky. Největší hnědouhelná elektrárna v Prunéřově má instalovaný výkon 1 050 MW.

– Roční výroba elektřiny se v dukovanské elektrárně, která je spolu s JE Temelín největším zdrojem skupiny ČEZ, dlouhodobě pohybovala kolem 15 TWh. V rekordním roce 2013 vyrobila 15,689 TWh. Loni ovšem elektrárnu už druhým rokem brzdily dlouhé odstávky, které zapříčinily opakované kontroly svarů a provádění investic potřebných pro další dlouhodobý provoz. Do sítě tak dodala pouze 11,954 TWh elektřiny, což bylo nejméně od roku 1988.

– Kromě čtyř výrobních bloků se v areálu elektrárny nachází také sklad použitého jaderného paliva a úložiště nízko a středně radioaktivních odpadů. V plánu je vybudování jednoho nového výrobního bloku, s jehož stavbou počítá Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v České republice, který byl v červnu roku 2015 schválen vládou.

Jaderná elektrárna Temelín:

jaderná energie - JE Dukovany vyrábí elektřinu od roku 1985, JE Temelín od roku 2000 - V Česku (temelin) 2
JE Temelín (zdroj: ihned.cz)

– Výstavba jaderné elektrárny v jihočeském Temelíně byla schválena v roce 1980. Podle plánů měla elektrárna obsahovat čtyři bloky o celkovém výkonu 4 000 MW. Stavební povolení bylo vydáno v listopadu 1986 a už v únoru následujícího roku započala výstavba provozních objektů. V březnu 1993 rozhodla česká vláda o dostavbě elektrárny v rozsahu pouze dvou jaderných bloků.

– Výstavbu a spouštění elektrárny provázely protesty několika ekologických organizací v ČR i v sousedním Rakousku, které dlouhodobě nesouhlasí s jadernou energií. Protesty proti Temelínu opakovaně uzavřely hraniční přechody. Část rakouských politiků hrozila zablokováním vstupu České republiky do Evropské unie. Spor o Temelín byl na úrovni vlád vyřešen dohodou z Melku, kterou v prosinci 2000 dojednali tehdejší premiéři – Miloš Zeman a Wolfgang Schüssel.

– Elektřina je vyráběna ve dvou výrobních blocích s tlakovodními reaktory VVER 1000 typu V 320. Instalovaný výkon prvního bloku je 1 078 MW, druhého bloku 1 055 MW. Štěpná reakce byla v prvním reaktoru spuštěna dne 11. října 2000. Následně 21. prosince téhož roku začal první blok dodávat elektřinu do sítě. Do reaktoru druhého bloku bylo palivo zavezeno v březnu 2002. Štěpnou reakci technici zahájili 31. května téhož roku.

– Výroba v temelínské elektrárně se dlouhodobě pohybuje na podobné úrovni jako v Dukovanech, tedy kolem 15 TWh (což je 20 % české spotřeby). V minulém roce ovšem i tuto jadernou elektrárnu postihly dlouhé odstávky, takže vyrobila pouze 12,1 TWh, což je téměř o 2 TWh méně než o rok dříve.

– V srpnu 2009 vyhlásila skupina ČEZ výběrové řízení na dostavbu třetího a čtvrtého bloku JE Temelín. Do soutěže se zapojili tři zájemci: americko-japonská firma Westinghouse, česko-ruské Konsorcium MIR.1200 a francouzská společnost Areva, jejíž nabídka však byla z tendru vyloučena. V dubnu 2014 skupina ČEZ tendr zrušila, neboť krátce předtím vláda oznámila, že nehodlá garantovat výkupní cenu z rozšířené elektrárny. Podle Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky se počítá i v Temelíně s jedním novým blokem.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..