Japonský regulační úřad Nuclear Regulation Authority (NRA) dne 24. května potvrdil, že třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Ohi společnosti Kansai Electric Power Company nacházející se v prefektuře Fukui prošly bezpečnostními zkouškami a mohou být znovuspuštěny na podzim letošního roku. Elektrárna však potřebuje ještě schválení od prefekturálních úřadů a místní samosprávy předtím, než opět budou bloky moci zahájit provoz.

jaderná energie - Japonský regulační úřad NRA schválil znovuspuštění JE Ohi - Ve světě (Hot Pic) 1
JE Ohi (zdroj: Japan Focus)

Jak třetí, tak čtvrtý blok elektrárny obsahuje tlakovodní reaktor o výkonu 1 127 MWe. Tyto bloky započaly komerční provoz v roce 1991, respektive 1993. Úřad NRA schválil restart reaktorů, a to i přes probíhající soudní řízení podané místními obyvateli, kteří se snaží zabránit obnovení provozu těchto bloků. Společnost Kansai Electric podala odvolání proti rozsudku Okresního soudu Fukui v roce 2014, který kvůli bezpečnostním obavám zakázal provoz těchto dvou reaktorů.

Seismolog Kunihiko Shimazaki, bývalý komisař úřadu NRA, varoval, že regulační úřad mohl podhodnotit riziko zemětřesení v lokalitě Ohi.

U všech sedmi jaderných bloků, pro které podala společnost Kansai Electric žádost o bezpečnostní přezkum, nyní úřad NRA shledal, že splňují nové regulační normy zavedené po nehodě jaderné elektrárny Fukušima Dajiči z března roku 2011. Společnost Kansai Electric se nyní připravuje na podání žádosti pro první a druhý blok JE Ohi.

S ohledem na nedávný restart čtvrtého bloku jaderné elektrárny Takahama jsou nyní 4 ze 42 japonských provozovatelných reaktorů opět v provozu. Dalšími třemi jsou první a druhý blok JE Sendai společnosti Kyushu Electric Power Company nacházející se v prefektuře Kagoshima a třetí blok JE Ikata patřící společnosti Shikoku Electric Power Company v prefektuře Ehime. Podle japonského fóra Japan Atomic Industrial Forum bylo nyní shledáno, že 12 jaderných bloků ze šesti lokalit splňuje nové regulační standardy.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..