V lokalitě Hanford, jež patří americkému Ministerstvu energetiky (Department of Energy – DOE), byl nainstalován ochranný plastový kryt přes střechu tunelu, který se částečně propadl dříve v tomto měsíci. Kryt poskytne další ochranu, zatímco budou vyvíjena i implementována opatření ke zmírnění rizika v dlouhodobém horizontu v lokalitě nacházející se ve státě Washington.

Těžký plastový kryt s plochou 3 700 metrů čtverečných má tkané jádro z polyetylenu s vysokou hustotou a je odolný proti proražení, odření, chemikáliím, ultrafialovým paprskům a oxidaci. Tento kryt bude také omezovat pronikání vody do vrstvy půdy o hloubce 2,4 metru, která pokrývá tunel.
Dodavatel – společnost CH2M Hill Plateau Remediation Company – umístil kryt přes tunel a zajistil boky těžkými betonovými bloky. Nyní budou přes kryt navlečeny kabel, aby zajistili lepší ochranu.
Místní nouzová situace v jaderné lokalitě Hanford byla vyhlášena dne 9. května po částečném propadu tunelu, přičemž se jednalo o jeden ze dvou tunelů postavených v padesátých a šedesátých letech minulého století, s cílem úschovy kontaminovaného zařízení z činností souvisejících s produkcí plutonia. Nouzová situace byla zrušena následující den – poté, co byla díra ve střeše tunelu zasypána asi 420 kubickými metry půdy.
Ani po částečném propadu tunelu, ani během práce při nouzové reakci, kdy byla zaplněna díra v tunelu, nedošlo k rozšíření kontaminace. Při incidentu, ani při odezvě nebyli zraněni žádní pracovníci.
Ministerstvo DOE a společnost CH2M začnou během tohoto týdne spolupracovat s Ministerstvem životního prostředí státu Washington (Washington Department of Ecology) ohledně dalších předběžných opatření, která zajistí bezpečné skladování odpadu, dokud nebude vydáno trvalé rozhodnutí o likvidaci.
Hanford byl využíván jako lokalita americké armády pro výrobu plutonia v letech 1943-1987, s devíti jadernými reaktory a souvisejícími zařízeními pro zpracování plutonia. Kancelář Richland Operations Office ministerstva DOE nyní tuto oblast spravuje a je zodpovědná za vyčištění všech zbývajících odpadů.
Zdroj: World Nuclear News