V Evropě byla vyrobena první z 18 toroidních cívek pro tokamak ITER. Gigantické supravodivé magnety budou generovat silné magnetické pole, které uvězní plazma fúzního reaktoru ITER.

jaderná energie - Evropské konsorcium dokončuje první magnet pro fúzní reaktor ITER - Ve světě (TF coil magnet May 2017 F4E 460) 1
Toroidní cívka tokamaku ITER (zdroj: WNN)

Toroidní cívka je 14 metrů široká, 9 metrů vysoká a váží 110 tun. Devět z 18 toroidních cívek pro reaktor ITER, plus jedna náhradní, je vyráběno v Evropě a zbylých devět se vyrábí v Japonsku. Evropská výroba je výsledkem spolupráce mezi evropskou organizací, které se administrativně stará o ITER – Fusion for Energy (F4E) s podniky ASG Superconductors, Iberdrola Ingeniería y Construcción, Elytt Energy, CNIM, SIMIC a konsorciem ICAS. Na jejich výrobě se podílí nejméně 600 lidí z 26 společností.

Výroba cívky byla podpořena různými smlouvami, včetně smlouvy na výrobu vodiče o délce 20 km italským konsorciem Italian Consortium for Applied Superconductivity, které se sestává z podniků: ENEA, Criotec Impianti Srl and TRATOS Cavi spa. Antonio della Corte. Společnosti ASG, Iberdrola Ingeniería y Construcción a Elytt společně pracovaly na výrobě magnetu v závodě La Spezia společnosti ASG v Itálii – bylo třeba navinout 750 metrů vodiče k vytvoření dvojité spirály s přesností zlomků milimetrů. Jádro každé toroidní cívky obsahuje sedm těchto spirál, které jsou naskládány, elektricky propojeny a impregnovány dohromady.

Podniky SIMIC a CNIM vyrobily pro evropské magnety radiální desky. Jedná se o desky tvaru D z nerezové oceli, které nesou izolovaný vodič ve spirálovitých drážkách uzavřených krycími deskami.

Dokončený magnet byl transportován do podniku SIMIC pro testování, po kterém bude magnet vložen do svého pouzdra, svařen, impregnován pryskyřicí a opracován, a to před odesláním na staveniště fúzního reaktoru ITER ve francouzském Cadarache.

Organizace F4E od roku 2008 uzavřela smlouvy s evropskými společnostmi i výzkumnými a vývojovým organizacemi v celkové hodnotě 5 miliard eur.

Alessandro Bonito-Oliva, manažer pro magnety z organizace F4E, uvedl, že úspěch prokázal „vynikající spolupráci“ mezi organizací a jejími partnery. „Je to výsledek dobré spolupráce mezi různými stranami tohoto jedinečného projektu a jasný důkaz, že když chce být Evropa průkopníkem, tak jím může být!“ dodal.

ITER – což je zkratka pro Mezinárodní termonukleární experimentální reaktor (International Thermonuclear Experimental Reactor) – je významným mezinárodním projektem, jehož cílem je vybudovat fúzní zařízení – tokamak – o výkonu 500 MW, navržené k prokázání proveditelnosti fúze ve velkém měřítku a k demonstraci zdroje elektrické energie, jenž neprodukuje emise oxidu uhličitého. Evropská Unie hradí téměř polovinu nákladů na jeho výstavbu, zatímco dalších šest členů (Čína, Indie, Japonsko, Jižní Korea, Rusko a Spojené státy) přispívají rovným dílem.

Práce na přípravu staveniště v Cadarache započaly v lednu 2007 – s tím, že první beton pro budovy byl odlit v prosinci roku 2013. Podle revidovaného plánu stanoveného organizací ITER v loňském roce je plánováno první plazma na rok 2025, přičemž experimenty s fúzí deuteria a tritia mají začít v roce 2035.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..