Nový švýcarský energetický zákon počítá s tím, že alpská země odstoupí od jádra. Švýcaři o něm mají rozhodovat v referendu 21. května. Už loni v listopadu rozhodovali o okamžitém odstoupení od jádra, které navrhla strana zelených, ale návrh neprošel. Nyní se čeká, že by nový zákon bez jasných termínů projít mohl.

 

jaderná energie - Euro: Švýcarsko se chystá hlasovat o „zfušovaném“ konci jádra. Umí jej nahradit? - Životní prostředí (kkw beznau 740) 1
Jaderná elektrárna Beznau s dvěma bloky tlakovodními bloky od společnosti Westinghouse je nejstarší švýcarskou jadernou elektrárnou. Každý z nich má instalovaný výkon 365 MWe a byly uvedeny do provozu v letech 1969 a 1971. (Zdroj: ENSI.ch)

Aktuální energetický zákon počítá s tím, že se nové jaderné elektrárny nebudou ve Švýcarsku stavět. Stávajících pět pak musí dokládat jadernému úřadu Ensi (Eidgenössisches Nuklearsicherheitsinspektorat) svou bezpečnost a technologickou vyspělost, uvedl německý týdeník Die Zeit.

Elektrárna Mühleberg by měla být odstavena v roce 2019, další pak v následujících letech, konkrétní termíny ale zákon neobsahuje.

Celý text najdete na webu Euro.cz.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..