Středa, 30 září
Shadow

Euro: Maďaři staví dva ruské reaktory 250 km od Vídně. Rakousko chystá žalobu

Rakousko musí akceptovat rozhodnutí sousedního Maďarska, řekl k výstavbě dvou nových reaktorů v jaderné elektrárně Paks Attila Aszódi, vládní zmocněnec pro výstavbu projektu. Odmítá, že by reaktory ruské výroby byly nebezpečné. Jediná maďarská atomová elektrárna Paks je 250 kilometrů vzdálená od Vídně. Rakousko se jí obává a k tomu přistupuje nově i strach z výstavby dvou nových jaderných bloků.

Vizualizace dvou nových bloků typu VVER-1200 v jaderné elektrárně Paks. (Zdroj: Rosatom)

Projekt elektrárny Paks je v rámci EU kontroverzní i tím, že je financován ruskou stranou. Evropská komise sice projekt Paks 2 schválila, ale rakouské obavy tím nerozptýlila.

Zmocněnec maďarské vlády pro výstavbu nových reaktorů Attila Aszódi v rakouském deníku Standard čtenářům vysvětloval, že není třeba se bát. Energetická závislost Evropské unie na Moskvě se podle něj tímto projektem nezvýší, daleko více ji ovlivňuje dovoz zemního plynu z Ruska.

Nové reaktory Maďarsko potřebuje mimo jiné i proto, že nemá například dostatek vodních zdrojů, aby mohlo pokrývat svou potřebu elektřiny jako Rakousko.

„Jaderná energie je pro Maďarsko jedinou možností jak vyrábět elektřinu bez emisí skleníkových plynů, bez toho, aby výroba byla závislá na počasí,“ zdůraznil Aszódi.

Celý text najdete na webu Euro.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..