Mezi zájemce o stavbu nového jaderného bloku v českých Dukovanech se zařadila také čínská skupina CGN, která v Číně provozuje 64 procent tamních jaderných elektráren. „Zkušenost se stavbou elektráren na Západě zatím ještě nemáme. Historicky jsme ale spolupracovali s francouzskými a americkými firmami. Jsme součástí konsorcia pro stavbu britské elektrárny Hinkley Point C,“ říká Jang Mao-čchun, zástupce šéfa CGN pro rozvoj mezinárodního obchodu.

jaderná energie - E15: Elektrárnu pro Číňany můžou postavit i Češi, tvrdí člen vedení jaderného giganta CGN - Nové bloky v ČR (1461746742991088927) 1
Výstavba 5. bloku čínské JE Fu-čching s reaktorem HPR-1000 v dubnu 2016. (Zdroj: CNNC.com.cn)

Z Číny se v posledních letech stala světová špička v tempu i počtu staveb nových jaderných elektráren. Zvládne splnit plán postavit do roku 2020 elektrárny s výkonem 38 tisíc megawattů a dalších 30 tisíc megawattů rozestavět?

Tento cíl vláda stanovila v roce 2012. Na základě aktuální situace se zdá, že plán nesplníme kvůli dopadu fukušimské havárie. Po ní jsme provedli spoustu zátěžových testů u už fungujících elektráren i těch, které byly teprve ve výstavbě. Upravili jsme lehce tempo nové výstavby.

Před Fukušimou jsme každý rok začali stavět šest až osm nových bloků. Po havárii jsme se rozhodli zpomalit. Soustředili jsme se více na výzkum, projektování, zátěžové testy a zlepšování bezpečnosti stávajících projektů. Celý program nové výstavby se zase zrychlí v příštích dvou až třech letech.

Rozhovor s představitelem společnosti CGN najdete na webu E15.cz v sekci Názory.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..