Na prvním bloku jaderné elektrárny Barakah, ve kterém se nachází první jaderný reaktor v zemi, byla dokončena hlavní výstavba. Provozovatel elektrárny, společnost Nawah Energy Company, musí nyní před konečnou fází získat souhlas od národních regulačních orgánů na zavezení jaderného paliva do reaktoru a uvedení bloku do provozu.

jaderná energie - Dokončený první blok JE Barakah čeká na povolení pro zavezení paliva - Nové bloky ve světě (Barakah 1 dome Enec 460x309) 1
První blok JE Barakah (zdroj: WNN)

Tlakovodní reaktor APR-1400 byl vyroben jihokorejským konsorciem pro jeho zákazníka – společnost Emirates Nuclear Energy Corporation (Enec). Blok je v současné době dokončen již z 95 %, do čehož se započítávají rovněž testy bezpečnostních systémů, uvedla společnost Enec.

Zbývajících 5 % výstavby pokrývá uvedení reaktoru do provozu a konečnou přípravu jeho 277 systémů. Tento proces začíná nakládkou jaderného paliva do aktivní zóny reaktoru – operací, která se nemůže uskutečnit, dokud úřad Federal Authority for Nuclear Regulation (FANR) nevydá společnosti Nawah Energy Company, jež je společným podnikem firem Enec a Kepco, provozní licenci.

Firma Enec dne 5. května oznámila, že společnost Nawah nadále spolupracuje s úřadem FANR k získání této provozní licence. Kromě toho se jaderná komunita Spojených arabských emirátů zavázala dokončit dvě dobrovolná předběžná srovnávací hodnocení před dalším krokem vpřed: jedno na průmyslové úrovni s asociací  World Association of Nuclear Operators (WANO), druhé na národní úrovni s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Očekává se, že revize úřadu FANR a vydání licence budou dokončeny jako poslední.

Firma Enec požádala o provozní licenci v březnu roku 2015, avšak o rok později vytvořila společnost Nawah – jako společná podnik s firmou Kepco – aby převzala roli provozovatele. Společnost Nawah byla v červnu loňského roku podpořena dohodou o provozních podpůrných službách v hodnotě 880 milionů dolarů, na základě které dodá firma KHNP do roku 2030 celkem 400 kvalifikovaných pracovníků. Dne 4. května magazín Arabian Business oznámil, že společnost Nawah dokončila jmenování členů do jejího představenstva.

Generální ředitel společnosti Nawah Mohammed Sahoo al Suwaidip prohlásil: „S tím, jak se přibližujeme k zakládání paliva do prvního bloku, uznáváme rozsah naší odpovědnosti i výzvy, které před námi stojí. Závazek společnosti Nawah splnit nejvyšší standardy bezpečnosti a kvality při provozu jaderné elektrárny je to, co pohání práci všech našich zaměstnanců, kteří usilují o to, abychom splnili očekávání úřadu FANR.“

Firma Enec uvedla, že plán pro spuštění prvního bloku jaderné elektrárny Barakah byl posunut v souladu s „přáním dosáhnout nejvyšších možných norem kvality a bezpečnosti v jaderných elektrárnách. Díky posunutí harmonogramu bude zároveň možné využít zkušeností získaných při spouštění třetího bloku JE Shin Kori v Jižní Koreji, který je referenčním blokem pro JE Barakah“.

Firma dodala, že časový harmonogram zahrnuje i odložení zahájení jaderného provozu v prvním bloku elektrárny na z roku 2017 na rok 2018, čímž se zajistí dostatek času pro mezinárodní hodnocení a dodržování bezpečnostních norem v jaderném průmyslu, stejně jako „posílení provozní způsobilosti personálu v elektrárně“. Mluvčí firmy Enec sdělil pro server World Nuclear News, že je „jisté, že firma dokáže dodat“ čtyři reaktory APR-1400 do roku 2020, avšak v závislosti na získávání potřebných povolení od místního regulačního úřadu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..