Majitelé projektů pro stavbu nových jaderných elektráren VC Summer a Vogtle oznámili rozšíření dočasných dohod se společností Westinghouse. Toto rozšíření umožní pokračovat v pracích na staveništích obou jaderných elektráren s designem AP1000 – v JE Summer do 26. června a v JE Vogtle do 12. května.

jaderná energie - Dočasné dohody o JE Summer a Vogtle byly prodlouženy - Nové bloky ve světě (2017 05 02T094456Z 5 LYNXMPED4107I RTROPTP 4 TOSHIBA ACCOUNTING WESTINGHOUSE NUCLEAR) 1
Staveniště JE Vogtle (zdroj: TODAYonline)

Prozatímní dohody byly vytvořeny po podání žádosti společnosti Westinghouse dne 29. března o reorganizaci na základě kapitoly 11 amerického konkurzního řádu, což umožňuje pokračovat v pracích na těchto dvou jaderných elektrárnách – na úkor společnosti – po dobu 30 dní.  Firmy Scana a Georgia Power oznámily prodloužení dne 28. dubna, tedy v den, kdy skončila platnost prozatímních dohod.

Prodloužení dohodnuté mezi společnostmi Georgia Power a Westinghouse umožní pokračovat v práci na třetím a čtvrtém bloku jaderné elektrárny Vogtle poblíž Waynesboro ve státě Georgia až do 12. května. „Během této doby budou obě strany pokračovat v práci na dokončení nové dohody o poskytování služeb, která, pokud to bude nutné, zajistí, že společnost Westinghouse bude pokračovat v poskytování projektových a inženýrských služeb a v zadávání zakázek společnosti Southern Nuclear jako součást svého převzetí kontroly nad řízením výstavby,“ uvedla firma.

Většinovým vlastníkem projektu JE Vogtle je dceřiná společnost podniku Southern – firma Georgia Power (45,7 %). Dalšími spoluvlastníky jsou společnosti Oglethorpe Power (30 %) a MEAG Power (22,7 %) a město Dalton city (1,6 %). Bloky budou provozovány společností Southern Nuclear Operating Company. Firma Georgia Power uvedla, že bude pokračovat v práci na dokončení svého rozsáhlého plánu a analýzy nákladů a bude rovněž aktivně spolupracovat s komisí Georgia Public Service Commission a dalšími spoluvlastníky elektrárny, aby určila nejlepší cestu vpřed pro své zákazníky.

„Společnost bude i nadále činit veškeré dostupné kroky, díky nimž budou podniky Westinghouse a Toshiba odpovědné za svoji finanční stránku v rámci inženýrských prací, veřejných zakázek a stavebních smluv,“ uvedla společnost Georgia Power.

Prozatímní dohoda mezi spoluvlastníky jaderné elektrárny Summer – podniky Scana Corporation a Santee Cooper – a firmou Westinghouse byla prodloužena do 26. června. Tato dohoda podléhá konkurznímu řízení. Společnost Scana vlastní projekt na výstavbu dvou bloků s reaktory AP1000 prostřednictvím své dceřiné společnosti South Carolina Electric & Gas Company. Během tohoto období zůstane firma Fluor ve své současné funkci manažera výstavby ve státě Jižní Karolína. Spoluvlastníci budou i nadále provádět týdenní platby za práci vykonanou během přechodného období.

„Prodloužení smlouvy umožňuje spolumajitelům dodatečný čas, aby si udrželi všechny své možnosti tím, že budou pokračovat ve výstavbě projektu, přičemž budou zkoumat veškeré relevantní informace pro důkladné a přesné posouzení s cílem určit nejoptimálnější cestu vpřed. Cílem je dosáhnout rozhodnutí, které by vyvážilo potřeby našich zákazníků i zúčastněných stran,“ uvedla firma Scana.

Výstavba třetího bloku JE Vogtle a druhé bloku JE Summer započala v březnu roku 2013. Čtvrtý blok JE Vogtle a třetí blok JE Summer se začaly stavět v listopadu téhož roku. Třetí blok jaderné elektrárny Vogtle má vstoupit do komerčního provozu na konci roku 2019, ostatní bloky ho mají následovat v roce 2020.

Kromě čtyř bloků s designem AP1000, které se staví ve Spojených státech, jsou ve výstavbě také čtyři bloky AP100 v Číně – po dvou blocích v JE San-men (pinyin: Sanmen) a JE Chaj-jang (pinyin: Haiyang). Očekává se, že tyto projekty nebudou dotčeny podáním konkurzu, který se vztahuje pouze na americké zakázky společnosti Westinghouse.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..