Údržba reaktorů VVER je jednou z nejrychleji se rozvíjejících odvětví Rosatomu. Rosatom provádí údržbu a opravy v 10 zemích a spravuje tak 22 reaktorů VVER v provozu a dohlíží nad dalšími 8, které jsou ve výstavbě. V následujícím rozhovoru s Evgenem Salkovem, ředitelem divize, si můžete přečíst nejnovější strategie divize údržby a oprav a vyhlídky na budoucí spolupráce. 

jaderná energie - Divize údržby a oprav reaktorů VVER - rozhovor se Salkovem - Ve světě (2016 05 30 1 1024 x 683) 1
Podepisování dohod na Atomexpo 2016, vlevo Evgeniy Salkov (zdroj: http://rosatom-cicet.ru)

 Jaká je role divize oprav a údržby? Jakých výsledků jste dosáhli v roce 2016?

Naše divize byla založena v roce 2011 pro zajišťování údržby a oprav jaderných reaktorů. Prvotními plány bylo rozšířit naše služby k co možná nejvíce projektům a získat i zahraniční kontrakty. Nyní jsme rozšířeni mezi 10 zemí světa a dohlížíme nad 22 provozovanými reaktory a 8 rozestavěnými reaktory. Staráme se o projekty v Iránu, Bulharsku, Číně, Maďarsku, Slovensku a Arménii. V roce 2016 vzrostly naše příjmy od zahraničních partnerů na 33 % ročního obratu, což pro nás znamenalo zisk 71 milionů amerických dolarů. 

Velká pozornost v zahraničí je věnována údržbám a opravám jaderných zařízení. Vaše divize nabízí „nový produkt“. Jak jste se jako společnost s touto novinkou uplatnili na celosvětovém trhu?

Vzhledem k tomu, že hlavní služby, které poskytujeme, se zaměřují na servis a opravy, je naše působení velmi nestabilní a závislé na potřebách zákazníků. Pokud vezmeme v úvahy servis, opravy, provádění retrofitů, prodloužení životnosti, podporu při provozu a rozvoj jaderného průmyslu, je náš obrat kolem 1 miliardy amerických dolarů za rok. Jedná se pouze o ruské jaderné elektrárny spravované v zahraničí. Naše možnosti poskytování servisu jsou nyní omezeny, ale snažíme se exportovat i do jiných odvětví energetického průmyslu, například k obnovitelným zdrojům energie. Všechno to však závisí na tom, jak se nové produkty uchytí na globálním trhu a na tom a jak dokážeme konkurovat ostatním firmám na trhu.

jaderná energie - Divize údržby a oprav reaktorů VVER - rozhovor se Salkovem - Ve světě (174309814196531517039121118612939o 6226 1024 x 512) 2
Arménská jaderná elektrárna (zdroj: http://armeniannpp.am)

Jaké jsou vaše klíčové projekty, jaké jsou dokončené a na jakých pracujete?

Jako první jsou zde práce na prodlužování životnosti jaderných elektráren, zejména pro Arménskou jadernou elektrárnu a pro 5. a 6. blok elektrárny Kozloduj. Tyto práce jsou velmi důležité nyní a pro další roky, kdy stále víc bloků bude dosahovat plánované životnosti. Dalším zaměřením jsou opravy a údržby jaderných elektráren. Zásadní práci jsme provedli například na elektrárně Búšehr v Iránu. Na začátku tohoto roku jsme splnili náš 4-letý kontrakt, konkrétně jeho třetí část zaměřenou na plánování preventivní údržby. Nyní připravujeme projekt, ve kterém vystupujeme jako hlavní dodavatelé spotřebního zboží, budeme zajišťovat opravy a servis. Také připravujeme výcvikové středisko personálu pro elektrárnu Búšehr.

V září 2014 Rusko podepsalo kontrakt pro studie proveditelnosti prodloužení životnosti 5. bloku Kozlodujské elektrárny na 60 let. Kontrakt byl naplněn během velmi krátkého období, pouhých 27 měsíců. Podobné záležitosti mohou v Rusku trvat mnohem déle. Jak jste dosáhli naplnění kontraktu v tak krátkém čase?

Práce byla provedena v tak krátkém čase díky na sebe navazujícím pracím odborných týmů z 16 zemí Evropské unie, kteří ve správném duchu a vzájemné důvěře spolupracovali ve 3 jazycích. Efektivní vedení, velmi aktivní přístup všech týmů a výsledný postoj k řešení problémů a přijímání kritiky dokázaly zkrátit potřebný čas na polovinu. Poté, co byl projekt dokončený, jsme dostali pozitivní ohlas od zákazníka, bulharského ministerstva energetiky a francouzských partnerů Electricite de France. Nyní provádíme stejné práce na 6. bloku Kozlodujské elektrárny, tento kontrakt byl podepsán 28. ledna 2016.

Na konci června 2016, Škoda JS a Rosatom podepsali kontrakt na technickou podporu během první části instalací zařízení a pomoc s licenčním řízením na 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Mochovce. Proč je tento krok tak důležitý?

Tohle je náš první velký projekt se Škoda JS. Jsme si jistí, že tato spolupráce bude produktivní a v budoucnu usnadní další spolupráci mezi našimi společnostmi. Tento projekt je pro nás velmi důležitý. I přes probíhající rivalitu mezi obchodem centrální a východní Evropy, jsou naše společnosti schopny najít příměří a dobrou spolupráci. Nyní jsou experti schopni spojit své úsilí i se zahraničními pracovníky.

Na konci října vyšel report z vaší divize s ohledem na možné získávání obchodů v západní a východní Evropě. Tato možnost by mohla vést ke spravování i cizích reaktorů. Jsou tyto plány stále aktuální?

Zkoumali jsme možnosti získávání zakázek v Evropě. Naší strategií je zakládání dceřiných společností, nebo společných podniků v zahraničních zemích, které mají vybudované trhy se službami pro VVER reaktory, nebo mají v úmyslu takové trhy vytvářet, či stavět jaderné elektrárny. Naše plány jsou založeny na zajištění postavení na regionálním trhu a získávání místních zdrojů (odborníků s mezinárodní kvalifikací)

Zdroj: http://rosatomnewsletter.com/

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..