Čína a Saúdská Arábie uspořádaly své první setkání, aby projednaly proveditelnost výstavby vysokoteplotních plynem chlazených reaktorů (high-temperature gas-cooled reactor – HTGR) v zemi Středního východu. Společná pracovní skupina má za cíl dokončit zprávu o studii proveditelnosti později v tomto roce.

jaderná energie - Čína a Saúdská Arábie zahájily studii proveditelnosti reaktoru HTGR - Nové bloky ve světě (China Saudi Arabia HTR feasibility 460 CNEC) 1
Zástupci obou stran při jednání o studii proveditelnosti (zdroj: WNN)

Prezident skupiny China Nuclear Energy Engineering Group (CNEC) Ťün Ku (pinyin: Jun Gu) se setkal Abu al-Farajem, viceprezidentem organizace King Abdullah City for Atomic and Renewable Energy (KA-CARE), v Pekingu dne 15. května letošního roku. Během setkání přezkoumali a projednali podmínky společné studie proveditelnosti.

Al-Faraj řekl Kuovi, že doufá, že tato společná studie proveditelnosti bude výchozím bodem pro urychlení plné spolupráce mezi Saúdskou Arábií a Čínou na dodavatelském řetězci vysokoteplotního plynem chlazeného reaktoru a pro zahájení saudského HTGR projektu „v co nejkratším čase“.

V návaznosti na setkání předsedali Ku a al-Faraj první schůzi společné pracovní skupiny, což bylo označeno jako zahájení studie proveditelnosti. Třídenního zasedání se zúčastnilo asi 40 odborníků jak ze Saúdské Arábie, tak z Číny, včetně expertů z institutu Institute of Nuclear and New Energy Technology, který spadá pod univerzitu Tsinghua University. Během setkání se uskutečnily diskuze o uplatňování saudského HTGR projektu, spolupráci v oblasti duševního vlastnictví a dodavatelského řetězce, financování saúdského projektu a také o jaderném regulačním systému země.

Skupina CNEC uvedla, že Čína bude se Saúdskou Arábií plně sdílet své zkušenosti ve vývoji a výrobě vysokoteplotních reaktorů. Dále také pomůže Saúdské Arábii s výcvikem personálu pro provoz reaktorů HTGR a také s lokalizací dodavatelského řetězce.

Cílem je dokončit společnou zprávu o studii proveditelnosti a předložit ji v tomto roce saúdské vládě za účelem získání předběžného schválení projektu HTGR.

Čína a Saúdská Arábie podepsaly v březnu dohodu ohledně spolupráce pro společnou studii. Podpis této dohody potvrdil čínský prezident Si Ťin-pching (pinyin: Xi Jinping) a saúdskoarabský král Salman. Tato dohoda následovala podepsání memoranda o porozumění z ledna mezi Čínou a Saúdskou Arábií o výstavbě reaktorů HTGR.

Demonstrační blok HTR-PM je ve výstavbě v lokalitě Š‘-tao-wan (pinyin: Shidaowan) poblíž města Wej-chaj (pinyin: Weihai) v čínské provincii Šan-tung (pinyin: Shandong). Tato elektrárna bude zpočátku obsahovat dva reaktorové moduly HTR-PM, které budou pohánět jednu parní turbínu o výkonu 210 MWe. Výstavba započala koncem roku 2012 a očekává se, že elektrárna vstoupí do komerčního provozu později v letošním roce.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..