Bulharsko hledá soukromé investory pro výstavbu jaderné elektrárny na Dunaji. Původní projekt elektrárny v Belene země zrušila před pěti lety. Řekl to dnes bulharský premiér Bojko Borisov v telefonickém rozhovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, o kterém informovala agentura Reuters.

jaderná energie - Bulharsko hledá soukromé investory pro jadernou elektrárnu - Ve světě (belene) 1
Původní ruský návrh JE Belene (zdroj: www.aep.ru)

Sofie zrušila projekt Belene v roce 2012, protože se jí nepodařilo najít zahraničního investora. Země byla také pod tlakem z Bruselu a Washingtonu, aby omezila svoji energetickou závislost na Rusku. Od té doby Bulharsko mimo jiné zprovoznilo plynové propojení se sousedním Rumunskem a pracuje na propojení své plynové sítě s Řeckem, Tureckem a Srbskem, aby diverzifikovalo své dodavatele.

Po zrušení projektu elektrárny za deset miliard eur (266 miliard korun) země vyplatila odškodné více než 600 milionů eur ruské státní jaderné firmě Rosatom, která měla poskytnout projektu jaderné reaktory. Bulharské úřady již uvedly, že Belene by se mohla postavit, ale bez státních garancí nebo povinného dlouhodobého kontraktu na nákup elektřiny z elektrárny.

V prosinci bulharská vláda uvedla, že největší čínská banka ICBC je připravena projekt elektrárny financovat. Zájem o investici do projektu vyjádřila také čínská jaderná společnost CNNC.

Při telefonickém rozhovoru Borisov a Putin také zdůraznili společný zájem o výstavbu plynového uzlu na bulharském území, uvedl tiskový úřad bulharské vlády. Plány na plynový uzel v černomořském přístavu Varna, který by skladoval a přepravoval plyn z Ruska a oblasti Kaspického moře do jihovýchodní a střední Evropy, přišly poté, co ruský plynárenský gigant Gazprom zrušil projekt plynovodu South Stream. Ten měl přepravovat ruský plyn Černým mořem přes Bulharsko do střední Evropy, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..