Společnost Horizon Nuclear Power dne 24. května zahájila třetí formální konzultaci o plánované jaderné elektrárně Wylfa Newydd na ostrově Anglesey. Veřejnost se tak bude moci vyjádřit k nejnovějším návrhům projektu, včetně kompaktnějšího návrhu elektrárny.

jaderná energie - Britská veřejnost diskutuje o revidovaném návrhu JE Wylfa Newydd - Nové bloky ve světě (Revised Wylfa Newydd 460 Horizon) 1
Vizualizace JE Wylfa Newydd (zdroj: WNN)

Společnost uvedla, že od poslední konzultace ohledně projektu – která proběhla mezi srpnem a říjnem roku 2016 – projekt „prošel důležitým obdobím přezkumu“. Tento přezkum odráží dvě klíčové etapy v probíhajícím vývoji projektu: jmenování společnosti Menter Newydd v květnu 2016 jako svého partnera v oblasti strojírenství a stavebnictví; a rozvahy společnosti Horizon nad předchozí zpětnou vazbou.

Generální ředitel společnosti Horizon Duncan Hawthorne uvedl: „V této třetí fázi konzultací se zaměřujeme na oblasti, které se změnily nebo kde existují nové návrhy. Změny, které navrhujeme, nám umožní optimalizovat plán výstavby, snížit počet stavebních pracovníků, které musíme dočasně přivést a ubytovat, a snížit počet rozvojových míst, jež potřebujeme.“

Podle nejnovějších návrhů bylo změněno rozložení jaderné elektrárny Wylfa Newydd, aby výstavba i provoz projektu byly kompaktnější a efektivnější, uvedla společnost Horizon. Hlavní budovy elektrárny se nyní nacházejí na jednom „energetickém ostrově“ a nikoli ve dvou samostatných oblastech, čímž se snižuje celková plocha lokality. Kromě toho byl snížen počet některých budov, staveb a prvků elektrárny.

Společnost Horizon uvedla, že stavební proces „nyní přijímá více modulární techniku“, což zkracuje stavební program a vyžaduje méně pracovníků na staveništi. Společnost nyní navrhuje vybudování jednoho většího skladovacího zařízení pro radioaktivní odpady, které by sloužilo oběma reaktorům – raději než vybudování dvou samostatných menších budov. Společnost Horizon sdělila, že byly také přezkoumány krajinné prvky, „aby byla vytvořena přirozenější podoba elektrárny s ohledem k okolní krajině“.

Všechny tři zařízení mimo areál JE Wylfa Newydd – alternativní havarijní kontrolní středisko, laboratoř environmentálního výzkumu a mobilní garáž pro nouzové vybavení – byly v lokalitě Llanfaethlu sloučeny. Tato skutečnost, jak uvádí společnost Horizon, snižuje počet vývojových míst spojených s projektem.

Nejnovější konzultace bude probíhat až do 22. června. Společnost Horizon během ní uspořádá řadu veřejných výstav a konzultací po Anglesey a Severním Walesu.

Ředitel Hawthorne prohlásil: „Aby byl tento projekt co nejlépe provedený, musí být připraven na investice, výstavbu a dodávky špičkové provozní elektrárny. JE Wylfa Newydd musí být také vítaným přírůstkem do komunity, kterou se může pyšnit jak lokalita Anglesey, tak širší region.“

Společnost Horizon očekává, že do roku 2018 bude mít k dispozici všechny potřebné licence a oprávnění k výstavbě dvou pokročilých varných rektorů v oblasti Wylfa Newydd. Společnost Horizon, která byla založena v roce 2009 a koupena v listopadu roku 2012 společností Hitachi, si klade za cíl postavit nejméně 5,4 GWe nových jaderných kapacit ve Spojeném království, a to ve dvou lokalitách – Wylfa a Oldbury – s nasazením britské verze pokročilých varných reaktorů firmy Hitachi-GE. Společnost očekává, že první blok jaderné elektrárny Wylfa Newydd vstoupí do provozu v letech 2020-2025.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..