Česká republika v posledních letech výrazně posílila svůj regulační rámec pro jadernou a radiační bezpečnost. Stále však pokračují práce na zavedení nového českého atomového zákona, uzavřela mise z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

jaderná energie - Agentura MAAE zaznamenala zlepšení českého regulačního rámce - V Česku (IAEA IRRS misison to Czech Republic 460 SUJB) 1
Tým z MAAE společně se zástupci z SÚJB (zdroj: WNN)

Tým v rámci služby Integrated Regulatory Review Service (IRRS) z agentury MAAE dne 23. května dokončil osmidenní misi v České republice. Tato mise – pořádaná vládou a Státním úřadem pro jadernou bezpečnost (SÚJB) – navazovala na misi uskutečněnou v roce 2013.

Mise IRRS slouží k posílení účinnosti vnitrostátní regulační infrastruktury pro radiační bezpečnost, přičemž uznává odpovědnost každého členského státu za zajištění jaderné i radiační bezpečnosti. Mise porovnávají regulační technické a politické otázky s bezpečnostními standardy agentury MAAE – případně s jinými osvědčenými postupy. Proces regulačního přezkumu také přímo vychází z rozsáhlých mezinárodních zkušeností a odborných znalostí členů regulačního týmu. Výsledkem přezkumu je zpráva, která identifikuje osvědčené postupy a dále poskytuje doporučení i návrhy ke zlepšení.

Poslední mise zjistila, že většina doporučení z předešlé mise byla implementována. Agentura MAAE uvedla, že atomový zákon – jenž vstoupil v platnost na počátku roku 2017 – a rozvoj podpůrných regulačních vyhlášek založených na bezpečnostních normách agentury MAAE „představuje v tomto ohledu významné úspěchy“.

Vedoucí mise agentury MAAE – Petteri Tiippana, generální ředitel finského regulačního úřadu Stuk, prohlásil: „Atomový zákon vytvořil dobrý základ pro robustní bezpečnostní rámec. Také jsme zaznamenali zlepšení v oblasti řízení lidských zdrojů, včetně dlouhodobého strategického plánování, mapování kompetencí a školení personálu.“

Tým z agentury MAAE uvedl, že zřízení pracovní skupiny pro lékařskou expozici rozšířilo spolupráci mezi ministerstvem zdravotnictví, úřadem SÚJB a dalšími stranami, „což vede k významným výsledkům“. Také bylo zjištěno, že úřad SÚJB dosáhl významného pokroku při inspekcích a prosazování svých kompetencí.

Tým také řekl, že by Česká republika měla pokračovat v plném rozvoji a zavádění systému řízení úřadu SÚJB. Dále navrhl, že by státní úřad měl zvážit vypracování předpisů na podporu implementace ustanovení v atomovém zákoně o „stávajících expozičních situacích a nápravných činnostech“.

Vedoucí úřadu SÚJB Dana Drábová sdělila: „Pozitivní výsledky tohoto IRRS přezkumu poskytují našemu úřadu další potvrzení o správném směru našeho úsilí ve zlepšování národního bezpečnostního rámce, který byl nedávno posílen přijetím nové národní legislativy v oblasti jaderné energetiky.“

Závěrečná zpráva o misi IRRS bude předložena české vládě přibližně za tři měsíce, uvedla agentura MAAE. Rovněž poznamenala, že české orgány uvedly, že plánují tuto zprávu zveřejnit.

Česká republika má celkem šest jaderných bloků v lokalitách Dukovany a Temelín. Jejich instalovaný výkon více než 4 000 MWe, přičemž ročně produkují 26,8 TWh elektrické energie, což je o 8,5 % více oproti roku 2005. Jaderné elektrárny představují 32,5 % výroby elektřiny v Česku, ale očekává se, že se jejich podíl v energetickém mixu zvýší do roku 2040 na 46-58 %.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..