Instituce Turkish Atomic Energy Authority (TAEK) se přiblížila k restartování svého výzkumného reaktoru TR-2, který byl odstaven v roce 2009 a následně převeden na využívání nízko obohaceného uranového paliva. Tým odborníků z Mezinárodni agentury pro atomovou energii (MAAE) uskutečnil mezi 25. a 28. dubnem misi s názvem Integrated Safety Assessment of Research Reactors (INSARR) mission, která dospěla k závěru, že na reaktoru TR-2 bylo implementováno několik bezpečnostních zlepšení – včetně modifikací zařízení za účelem posílení ochrany proti seizmickým nebezpečím, modernizace provozních bezpečnostních systémů reaktoru a zlepšení bezpečnostní dokumentace.

jaderná energie - Agentura MAAE uznala pokroky tureckého výzkumného reaktoru - Ve světě (TR 2 control room 460 TAEK) 1
Řídicí místnost reaktoru (zdroj: WNN)

TR-2 je výzkumný reaktor o výkonu 5 MWe, jenž se nachází v jaderném výzkumném a výcvikovém středisku Cekmece v Istanbulu. Do provozu byl uveden v roce 1981 a původně používal vysoce obohacené uranové palivo k provádění výzkumu, výcviku a výrobě radioizotopů. Aby bylo možné snížit rizika šíření jaderných zbraní a provést modernizaci reaktoru, reaktor byl odstaven v roce 2009 a vysoce obohacené uranové palivo bylo odesláno do Spojených států v témže roce. Instituce TAEK v současné době požaduje regulační schválení k opětovnému spuštění reaktoru za využívání nízko obohaceného uranového paliva.

„Plánujeme obnovit provoz reaktoru brzy, abychom splnili potřeby země v oblasti jaderného výzkumu, výcviku i výroby radioizotopů,“ uvedl v prohlášení agentury MAAE ze dne 9. května Bulent Sevdik, manažer reaktoru TR-2. „Bezpečnostní inspekce INSARR agentury MAAE nám poskytla cenné technické rady a doporučení pro zvýšení bezpečnosti reaktoru,“ dodal.

Tým v rámci mise INSARR provedl na místě pozorování reaktorových systémů a konstrukcí, přezkoumal dokumenty o reaktoru a uspořádal technické diskuze s vedením a zaměstnanci ohledně posouzení bezpečnostních zlepšení zavedených u zařízení reaktoru od posledního přezkumu INSARR v roce 2015.

William Kennedy, důstojník jaderné bezpečnosti agentury MAAE a vedoucí kontrolního týmu, sdělil: „Tým z agentury MAAE poznamenal, že je zapotřebí dalšího úsilí v oblastech posílení funkcí výboru pro bezpečnost reaktoru, zlepšení postupu při klasifikaci bezpečnostních experimentů a formálního zavádění programu řízení stárnutí reaktoru, včetně činností kolem preventivní údržby a pravidelných bezpečnostních přezkumů – k podpoře dalšího bezpečného provozu reaktoru.“

Ve svém hodnocení skupina odborníků z agentury MAAE vzala na vědomí implementaci doporučení z přezkumu INSARR z roku 2015 ohledně bezpečnostních analýz, systému řízení, školení a kvalifikace personálu, uvedení reaktoru do provozu s novým palivem a seizmickou bezpečnost, dodal Kennedy.

Mise INSARR agentury MAAE se provádějí na základě žádosti členského státu agentury MAAE. Jedná se o službu peer review, která posuzuje a vyhodnocuje bezpečnost výzkumných reaktorů na základě bezpečnostních norem agentury MAAE.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..