Skupina jaderných odborníků vypracovala pro Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE) doporučení ohledně udržitelného a bezpečného provozu výzkumných reaktorů. „Řízení stárnutí a efektivní využívání výzkumných reaktorů jsou hlavními výzvami pro jejich provozovatele,“ uvedla agentura MAAE.

jaderná energie - Agentura MAAE se zaměřuje na bezpečnost stárnoucích výzkumných reaktorů - Ve světě (7DA 020920edit120Md) 1
Experimentální rychlý množivý reaktor v Dounreay, který vedl britský výzkum a vývoj jaderné energie v padesátých a šedesátých letech minulého století (zdroj: dounreay.com)

Technická pracovní skupina pro výzkumné reaktory (Technical Working Group on Research Reactors – TWGRR) nedávno pořádala výroční konferenci v sídle agentury MAAE ve Vídni.

Skupina TWGRR se skládá z 20 technických expertů, regulátorů a manažerů ze zemí provozujících výzkumné reaktory.  Hlavním cílem skupiny je propagace efektivního využívání výzkumných reaktorů a zařízeních pracujících v této oblasti. Zároveň skupina dohlíží na projekty pro výzkumné reaktory na nadnárodních a regionálních úrovních. Skupina se schází jednou ročně, kdy vypracuje doporučení pro agenturu MAAE v oblasti asistence zemím na optimalizaci provozu výzkumných reaktorů.

Amgad Shokr, vedoucí divize výzkumných reaktorů agentury MAAE, uvedl: „Udržování vysoké úrovně bezpečnosti je nezbytné k zajištění efektivního využívání výzkumných reaktorů s cílem maximalizovat benefity, které přinášejí veřejnosti. Členské státy se stále snaží o další zvyšování bezpečnosti výzkumných reaktorů, avšak hlavní výzvy zůstávají stále stejné, a to především ve spojení s regulační efektivností a řízeným stárnutím zařízení. Důsledné plnění bezpečnostních standardů agentury MAAE pomůže tyto problémy řešit.“

„Asi polovina všech výzkumných reaktorů na světě je starší čtyřiceti let, tudíž modernizace těchto zařízení je problém globálního významu v zajištění pokračujícího bezpečného a efektivního provozu,“ uvedl Sean O’Kelly, vedoucí laboratoří v komplexu Advanced Test Reactor Complex, který spadá pod národní laboratoře Idaho National Laboratory, a zároveň předseda skupiny TWGRR.

Pracovní náplň divize výzkumných reaktorů agentury MAAE sahá od infrastrukturálních problémů, přes provoz těchto zařízení a údržbu až po palivový cyklus. MAAE se stará o to aby výzkumné reaktory byly využívání co nejefektivněji, a pro tyto účely poskytuje nejrůznější školení pro využívání výzkumných reaktorů pro průmyslové, medicínské, zemědělské a akademické účely. Divize výzkumných reaktorů rovněž pomáhá s utvářením různých spoluprací k podpoře implementace větších mezinárodních projektů.

„Agentura MAAE má za cíl rovněž podporovat státy, které dosud výzkumný reaktor nemají, k přístupu k takovémuto zařízení, případně k pořízení vlastního,“ uvedla Andrea Borio di Tigliole, vedoucí divize výzkumných reaktorů agentury MAAE.

Samotná agentura MAAE oznámila, že spustila několik iniciativ na podporu tvoření dostatečných lidských zdrojů ve členských státech, které dosud nemají vlastní výzkumný reaktor. Agentura MAAE rozvoj výzkumných reaktorů pak také podporuje prostřednictvím programů jako například: realizace mezinárodních center pro tuto problematiku umístěných v Rusku a ve Francii, programem Internet Reactor Laboratory program a množstvím praktických výcvikových programů pro školy prováděných na výzkumných reaktorech.

V současné době se podle dat agentury MAAE ve světě nachází 250 provozuschopných výzkumných reaktorů umístěných v 55 zemích. Výzkumné reaktory nejsou určeny k výrobě elektrické energie ale k výuce, výcviku a k produkci neutronového záření, kterého se využívá v nejrůznějších výzkumných aplikacích. Zároveň jsou tyto reaktory využívány k produkci radioizotopů určených pro medicínské a průmyslové účely.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..