Švédský rámec pro fyzickou ochranu a kybernetickou bezpečnost v jaderných elektrárnách, dalších jaderných zařízeních a při přepravě jaderného materiálu nadále vykazuje dobrý pokrok, uzavřela zpráva Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) navazující na misi, které proběhla v loňském roce.

jaderná energie - Agentura MAAE konstatuje zlepšení švédské jaderné bezpečnosti - Ve světě (ringhals) 1
Švédská jaderná elektrárna Ringhals (zdroj: Barents Observer)

Tým v rámci služby International Physical Protection Advisory Service (IPPAS) z agentury MAAE dokončil v říjnu 2016 dvoutýdenní kontrolní misi, která proběhla za účelem přezkoumání legislativního a regulačního rámce pro jadernou bezpečnost ve Švédsku. Předešlá IPPAS mise byla v zemi provedena v květnu roku 2011.

Mise IPPASS jsou zaměřeny na pomoc členským státům agentury MAAE v posílení jejich vnitrostátního režimu v oblasti jaderné bezpečnosti prostřednictvím poradenství na základě hodnocení odborníků z této oblasti a přes vedení agenturou MAAE. Tým mezinárodních odborníků hodnotí národní systémy fyzické ochrany, porovnává je s mezinárodními osvědčenými postupy a doporučuje zlepšení. Mise IPPAS jsou prováděny jak na celostátní úrovni, tak na základě specifických potřeb jednotlivých zařízení.

Účelem nejnovější mise IPPAS – podle dohody se švédskou vládou – bylo: zhodnotit pokrok při řešení doporučení a návrhů stanovených v rámci mise z roku 2011; posoudit současný stav švédského režimu jaderné bezpečnosti na vnitrostátní úrovni; a zhodnotit implementaci opatření pro fyzickou ochranu jaderné elektrárny Ringhals.

Po dokončení mise agentura MAAE následně předložila švédské vládě svoji závěrečnou zprávu z mise. Švédský regulační úřad Radiation Safety Authority (SSM) nyní zveřejnil tuto zprávu na svých webových stránkách.

Podle zprávy agentury MAAE Švédsko dosáhlo dobrého pokroku v implementaci doporučení předchozí mise IPPAS. Dále agentura uvedla, že identifikovala několik dobrých postupů, ale učinila i řadu nových doporučení a návrhů pro neustálé zlepšování.

Mise zjistila, že mnoho předchozích doporučení vedlo k hmatatelným zlepšením švédského sytému fyzické ochrany. Příklady zahrnují lepší spolupráci mezi orgány veřejné správy, rozvoj jasněji definovaných požadavků a bezpečnostní opatření přijatých v jaderných elektrárnách.

Nová doporučení se vztahují k otázkám, jako je schopnost společnosti dosáhnout dostatečně rychlé a silné reakce v boji proti škodlivým činům, přiřazení priority ke kultuře bezpečnosti a provádění efektivní a účinné inspekční činnosti.

„Otevřená, transparentní a čestná spolupráce se státem, příslušným orgánem a týmem z jaderné elektrárny Ringhals naznačují kulturu, která se snaží neustále zlepšovat,“ uvádí zpráva agentury MAAE. „Fyzická ochrana na úrovni zařízení je obecně v souladu s mezinárodními konsensuálními doporučeními. Na národní úrovni by mohla být kultura jaderné bezpečnosti posílena v celkové organizační kultuře silným vedením v příštích několika letech – aby se odpovídajícím způsobem zaměřilo na jadernou bezpečnost, a to zejména proto, že se někteří operátoři budou přesunovat do pozice, ve které budou zodpovědní za vyřazování některých jaderných elektráren z provozu a za jejich likvidaci, a budou řešit dlouhodobé otázky.“

Ředitel regulačního úřadu SSM Johan Anderberg prohlásil: „Výsledky mise IPPAS jsou důležitým prvkem naší práce v neustálém zlepšování švédského režimu jaderné bezpečnosti. V současné době pracujeme na akčním plánu pro řešení nových navrhovaných zlepšení.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..