Simulovanou radiační havárií v Jaderné elektrárně Dukovany (JE) odstartovalo plánované cvičení ZÓNA 2017, které prověřilo ochranná opatření a součinnost jednotlivých složek Integrovaného záchranného systému Kraje Vysočina a Jihomoravského kraje. Za armádu se zúčastnil mobilní monitorovací tým z 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany.

jaderná energie - AČR: Armáda se zapojila do cvičení ZÓNA 2017 u elektrárny Dukovany - V Česku (tym z centra vystrahy zhn vyhodnocuje namerene udaje) 1
Tým z Centra výstrahy zbraní hromadného ničení vyhodnocuje naměřené údaje. (Zdroj: ACR.army.cz)

Cvičení bylo zaměřeno na ověření funkčnosti nastavených komunikačních procesů mezi jednotlivými složkami. Během cvičení nebyly v areálu elektrárny ani v zóně havarijního plánování JE Dukovany spuštěny výstražné sirény.

K monitorování radiační situace kolem elektrárny slouží monitorovací skupiny elektrárny a také letecká technika ze základny Praha – Kbel. Ta má k dispozici vrtulník Mi-17, v němž jsou umístěna veškerá potřebná čidla měření. Tým z Centra výstrahy zbraní hromadného ničení Hostivice – Břve pak průběžně monitoruje oblast zájmu, tedy okolí elektrárny.

Celý text najdete na webu Armády České republiky.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..