Finové jako první na světě začnou ukládat vyhořelé jaderné palivo do hlubinného úložiště. První měděné kontejnery se budou do hloubky 420 metrů v úložišti Onkalo (finsky Jeskyně) na ostrově Olkiluoto zavážet počátkem příštího desetiletí. Tedy zhruba v době, kdy Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) vybere dvě nejvhodnější lokality pro české hlubinné úložiště.

jaderná energie - Vychází Zprávy ze Správy Jaro 2017 - Back-end (Loppusijoituslaitos2 1024) 1
Vizualizace finského hlubinného úložiště Onkalo. (Zdroj: Posiva)

 

Finsko je ze všech zemí v otázce hlubinného úložiště nejdále. Ovšem i zde byl výběr úložiště dlouhodobou záležitostí. První úvahy o něm se datují již do 70. let minulého století, v 90. letech bylo postupně posuzováno více než 100 potenciálních umístění, než byla na přelomu století definitivně vybrána lokalita Olkiluoto, v níž leží i stejnojmenná jaderná elektrárna. Práce v lokalitě byly definitivně schváleny finskou vládou a ratifikovány parlamentem v roce 2001 a v roce 2004 byla zahájena stavba podzemní laboratoře, která je předstupněm budoucího úložiště.

Již v roce 2010 dosáhli stavaři hloubky 420 metrů, do níž vede skoro pětikilometrový šroubovicový tunel se sklonem kolem 10 %. Ve více než čtyřech stech metrech pod zemí jsou nyní vyraženy dva demonstrační tunely, v nichž se testují detaily uložení vyhořelého jaderného paliva. To se bude ukládat v měděných kontejnerech do zhruba devítimetrových jam vyhloubených na dně ukládacích tunelů. Jámy budou následně zazátkovány bentonitem a celý tunel bude zavezen.

Pokračování textu o finském hlubinném úložišti a mnoho dalšího najdete v jarním vydání zpravodaje Správy úložišť radioaktivních odpadů. Například si zde můžete přečíst:

  • rozhovor s Jiřím Slovákem, ředitelem SÚRAO, o postupu přípravy zákona o zapojení obcí do výběru lokality hlubinného úložiště,
  • výsledky dotazníkového průzkumu spokojenosti se životem v lokalitách uvažovaných pro hlubinné úložiště,
  • článek o výzkumu materiálů pro ukládací kontejnery, který probíhá v ÚJV Řež,
  • pátý díl seriálu Úložiště není skládka.

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..