20 odborníků z temelínské jaderné elektrárny podstupuje první letošní „tajné“ cvičení. Ve čtvrtek odpoledne byli povoláni do záložního havarijního střediska v Českých Budějovicích. O cvičení nevěděli předem, přesto se sešli do hodiny a začali řešit fiktivní mimořádnou událost.

jaderná energie - V Temelíně probíhá první letošní „tajné“ cvičení - V Česku (20170240 cviceni jete) 1
Cvičení v JE Temelín. (Zdroj: ČEZ)

„Zde svolávací systém elektrárny Temelín. Byla svolána organizace havarijní odezvy. Velitel havarijního štábu rozhodl o svolání štábu do záložního střediska.“  Tato jednoduchá formulace změnila průběh odpoledne celé sloužící směny havarijního štábu a technického podpůrného střediska. Sport i rodinné záležitosti musely počkat. Do hodiny a půl museli být všichni plně v práci. „Zvládli jsme to všichni do hodiny, kdy začal briefing. Vím, že to není jednoduché, většina z nás měla jiný program, ale vše zatím funguje podle předpokladů,“ konstatuje velitel Havarijního štábu Ondřej Češka.

Dvacítka expertů začala po šestnácté odpoledne štábně řešit mimořádnou událost druhého stupně. Během první hodiny museli například ověřit spojení, funkčnost komunikačních kanálů, meteorologická měření, nebo organizaci fyzické ochrany. Cvičení by mělo skončit ještě dnes, během večerních či nočních hodin

Obě české jaderné elektrárny cvičí pravidelně. Letos mají v plánu 21 cvičení, poslední velké se odehrálo minulý týden, kdy vojáci, policisté a právě havarijní štáb trénovali odvracení teroristického útoku.

Zdroj:  ČEZ

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..