V Jaderné elektrárně Dukovany skončila dne 7. dubna mezinárodní prověrka bezpečnosti provozu. V závěru této prověrky předložili zástupci světového sdružení provozovatelů jaderných elektráren WANO vedení dukovanské elektrárny devět oblastí, které by měla zlepšit. Jak se elektrárna s těmito závěry vypořádá, přijede část expertů ze sdružení WANO zkontrolovat za dva roky. Tyto informace vyplývají z tiskové zprávy JE Dukovany ze dne 7. dubna.

jaderná energie - V JE Dukovany skončila mezinárodní prověrka WANO - V Česku (04 dukovany) 1
JE Dukovany (zdroj: cez.cz)

Miloš Štěpanovský, ředitel dukovanské elektrárny, uvedl ve zprávě: „Na výsledky budeme nyní reagovat přípravou opatření, která povedou k realizaci většiny navržených doporučení.“ Tým expertů rovněž poukázal na dvě dobré praxe, jež lze přenést z JE Dukovany do dalších elektráren.

Zpráva uvádí, že připomínky k chodu dukovanské elektrárny se z velké části týkají oblastí, na jejichž zlepšení už se pracuje. Například se jedná o dohled nad prací dodavatelů, předcházení lidským chybám, kontrolní činnosti nebo program pro zamezení vniknutí cizích předmětů při otevřené technologii. JE Dukovany dostala oproti předchozí misi WANO v roce 2012 poloviční počet návrhů ke zlepšení.

Prověrka WANO nyní proběhla v JE Dukovany počtvrté, zahájena byla dne 23. března. Vedoucím týmu 25 odborníků byl Gábor Vámos z maďarské JE Pakš. Mimo zástupců zemí organizovaných v moskevském centru WANO do Dukovan přijeli také lidé z center WANO, a to ze Spojených států, Francie a Pákistánu.

Jaderná elektrárna Dukovany má instalovaný výkon 2 040 MWe. Svojí produkcí elektrárna pokrývá 20 % české spotřeby elektrické energie. V Dukovanech se nachází čtyři výrobní bloky, první blok prochází od 20. ledna odstávkou. V minulém roce dodala elektrárna do sítě 11,954 TWh elektřiny.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..