Korejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) nabízí při stavbě nových jaderných bloků v Česku reaktory nové generace III +. Podporu Svazu průmyslu získá firma, která nabídne 70 procent dodávek českým firmám, řekl dnes na Česko-korejském fóru dodavatelů pro jaderný průmysl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Stanislav Kázecký. Zájem o stavbu nových bloků už dříve oznámilo šest společností.

jaderná energie - Svaz: Na stavbě jaderných bloků by se měli ze 70 pct podílet Češi - Nové bloky v ČR (01 dukovany) 1
Prioritní je dostavba JE Dukovany (zdroj: cez.cz)

„Podporu svazu průmyslu i majoritního akcionáře (společnosti ČEZ, tedy státu) získá jen dodavatel, který ve své nabídce závazně potvrdí podíl českých firem ve výši cca 70 procent finančního objemu dodávky. Rád bych věřil, že korejští partneři tomuto požadavku rozumí,“ uvedl dnes při zahájení fóra Kázecký.

Teoretickou podporu českých dodavatelů, ale nikoliv v konkrétní výši, přislíbil i prezident KHNP Lee Kwan-sup. „Jsme připraveni lokalizovat velkou část našeho dodavatelského řetězce pro projekt dostavby českých jaderných elektráren českým inženýrským a strojírenským firmám, jejichž služby jsou dlouhodobě na špičkové úrovni. Firmám můžeme zároveň nabídnout účast na našich dalších mezinárodních projektech,“ uvedl.

Se stavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho v Jaderné elektrárně Temelín – s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách – počítá Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR. Prioritu má dostavba Dukovan.

O stavbu se zajímají ruská státní společnost Rosatom, francouzská EDF, americko-japonská Westinghouse Electric Company, korejská KHNP, čínská China General Nuclear Power a společný projekt Arevy a Mitsubishi – Atmea.

Státem vlastněná KHNP provozuje 25 jaderných elektráren a dalších devět buduje ve Spojených arabských emirátech a Koreji.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..