Ruský výrobce jaderných paliv – společnost JSC TVEL – podepsal smlouvu o dodávkách paliva a inženýrských službách pro první a druhý blok jaderné elektrárny Tchien-wan (pinyin: Tianwan). Oba bloky obsahují Ruskem dodané reaktory VVER-1000, přičemž další dva se v této lokalitě, která se nachází v čínské provincii Ťiang-su (pinyin: Jiangsu), staví.

jaderná energie - Společnost TVEL podepsala další smlouvy ohledně paliva pro JE Tchien-wan - Ve světě (CNNC TVEL April 2017 460 TVEL) 1
Podpis dohody (zdroj: WNN)

Smlouva o dodávkách byla podepsána dne 26. dubna v Pekingu společnostmi TVEL, China Nuclear Energy Industry Corporation (CNEIC) a Jiangsu Nuclear Power Corporation (JNPC). Podnik TVEL – jenž je součástí ruské státní jaderné korporace Rosatom – uvedl, že smlouvy dosahují celkové hodnoty přibližně 1 miliardy dolarů.

V rámci smluv dodá společnost TVEL zirkoniové komponenty pro palivové soubory TVS; další dodávku paliva TVS-2M pro první blok JE Tchien-wan; další palivo TVS-2M pro druhý blok téže elektrárny; a inženýrské služby pro oba bloky.

Společnost CNNC prohlásila: „Podpisy smluv budou v budoucnu poskytovat záruku spolehlivé dodávky jaderného paliva pro jadernou elektrárnu Tchien-wan a zajistí záruku náhradních dílů pro zpracování domácích palivových komponent.“

Předseda společnosti TVEL Yury Olenin sdělil: „Již mnoho let společnost JSC TVEL zajišťuje pravidelné dodávky vysoce efektivního bezpečného paliva a komponent pro bloky JE Tchien-wan.“ Doplnil: „Naše spolupráce není omezená pouze na dodávky paliva. Poskytujeme také služby ohledně podpory provozu paliva a převodu bloků do úspornějších cyklů.“

Čínští regulátoři licencovali modifikovaný design paliva TVS-2M po dokončení pilotního provozu s použitím šesti palivových soborů TVS-2M v prvním bloku jaderné elektrárny Tchien-wan. Po úspěšném dokončení pilotní studie byly první dva bloky JE Tchien-wan  – které byly oba spuštěny v roce 2007 – převedeny od roku 2014 na osmnáctiměsíční provozní cykly s využitím tohoto paliva.

Třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Tchien-wan budou podle designu AES-91 VVER-1000 společnosti Gidropress a dodá je společnost Rosatom. Očekává se, že třetí blok zahájí provoz v únoru roku 2018, čtvrtý blok ho bude následovat v březnu 2019.

V říjnu 2013 společnost TVEL uzavřela smlouvu se společnostmi CNEIC a JNPC v hodnotě přes miliardu dolarů ohledně plánovaných dodávek paliva TVS-2M pro třetí a čtvrtý blok JE Tchien-wan do roku 2025. Dohoda zahrnuje první naplnění aktivní zóny reaktorů obou bloků a šest kompletních dalších dodávek pro třetí blok JE Tchien-wan. Další palivo TVS-2M pro použití na těchto dvou blocích bude vyráběno čínským závodem pro výrobu paliva Yibin za použití technologie přenášené od společnosti TVEL. Závod Yibin vyrábí palivo pro reaktory VVER pro jadernou elektrárnu Tchien-wan od roku 2009 s využitím technologie přenášené od společnosti TVEL.

Společnost CNEIC je mezinárodním obchodním podnikem, který je přímo vlastněný korporací China National Nuclear Corporation (CNNC) a který je oprávněný k dovozu i vývozu uranových výrobků, jaderného palivového cyklu a technologických zařízení pro jaderné elektrárny.

Společnost JNPC – vlastník a provozovatel jaderné elektrárny Tchien-wan – je společný podnik firem CNNC (50% podíl), China Power Investment Corporation (30% podíl) a Jiangsu Guoxin Group (20% podíl).

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..