Společnost Tokyo Electric Power Company (Tepco) se snaží o znovuspuštění své jaderné elektrárny Kashiwazaki-Kariwa v lokalitě Kashiwazaki v prefektuře Niigata. Podle všeho se jí to ale podaří nejdříve v dubnu roku 2019.

jaderná energie - Společnost Tepco doufá, že v roce 2019 restartuje JE Kashiwazaki-Kariwa - Ve světě (KashiwazakiKariwa 1024x811) 1
JE Kashiwazaki-Kariwa (zdroj: The Japan Daily Press)

Mezi mnoha překážkami, kterým společnost Tepco čelí, je ale také získání souhlasu od guvernéra prefektury, který však přijal k restartu elektrárny opatrný postoj.

Společnost Tepco přidá plánované znovuspuštění JE Kashiwazaki-Kariwa do svého nového komplexního plánu s názvem New Comprehensive Special Business Plan (New CSBP) jenž se v současné době nachází ve fázi přípravy. Cílem tohoto plánu je zlepšení finančního stavu společnosti.

Společnost potřebuje příjmy z elektrárny, aby jí pomohly pokrýt náklady na kryt prvního bloku jaderné elektrárny Fukušima Dajiči, která v roce 2011 v návaznosti na velké zemětřesení ve východním Japonsku a následné vlny cunami havarovala.

Jaderná elektrárna Kashiwazaki-Kariwa je se svým výkonem 7 965 MWe jednou z největších jaderných elektráren na světě.

Všech sedm reaktorů elektrárny bylo odstaveno v roce 2012 po nehodě v JE Fukušima Dajiči. Regulační úřad Nuclear Regulation Authority (NRA) nařídil provádění bezpečnostního screeningu šestého a sedmého bloku JE Kashiwazaki-Kariwa, a to v rámci nových pokynů vytvořených v reakci na fukušimskou havárii.

Společnost Tepco plánuje obnovit provoz na dvou blocích elektrárny někdy kolem dubna roku 2019. Další dva reaktory by měly být znovuspuštěny o dva roky později. V případě že bude příznivě pokračovat bezpečnostní screening elektrárny, budou postupně do provozu uváděny i zbylé bloky.

Společnost Tepco zveřejní nový plán New CSBP nejdříve v tomto měsíci – po zajištění spolupráce s ministerstvem hospodářství, obchodu a průmyslu a s korporací Nuclear Damage Compensation and Decommissioning Facilitation Corp.

Společnost Tepco doufá, že výrobou elektřiny v blocích JE Kashiwazaki-Kariwa vytvoří roční zisk ve výši 4,6 miliardy dolarů na pomoc do kompenzačního fondu pro oběti havárie v JE Fukušima Dajiči stejně jako na náklady za likvidaci reaktorů v této elektrárně.

Firma zároveň předpokládá, že prostřednictvím zprovoznění dvou reaktorů v jaderné elektrárně Kashiwazaki-Kariwa by se zvýšily její roční zisky přibližně o 918 milionů dolarů.

Nicméně zdali se plány podaří uskutečnit je nejisté. Původně totiž společnost Tepco doufala, že reaktory v jaderné elektrárně Kashiwazaki-Kariwa začne zprovozňovat jeden po jednom už v červenci roku 2014, ale žádný reaktor v JE Kashiwazaki-Kariwa restartován dosud nebyl.

V únoru letošního roku pak bylo také zjištěno, že havarijní centrum elektrárny nedostatečně odpovídá úrovni odolnosti pro zemětřesení, přitom tuto skutečnost firma objevila již před třemi lety, ale nenahlásila ji regulačnímu úřadu NRA. Z tohoto důvodu tak není vůbec jasné, kdy jaderná elektrárna Kashiwazaki-Kariwa bude moci projít bezpečnostním přezkumem.

Společnost Tepco by také ráda, aby guvernér prefektury Niigata Ryuichi Yoneyama podporoval restart elektrárny. Nicméně guvernér Yoneyama, jemuž skončí funkční období v říjnu roku 2020, se zdráhá dát svůj souhlas, čímž je harmonogram společnosti v ohrožení.

Zdroj: THE ASAHI SHIMBUN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..