Společnost Horizon Nuclear Power dne 4. dubna oznámila, že požádala o licenci pro lokalitu navrhované jaderné elektrárny Wylfa Newydd, která se má stavět v severním Walesu. Společnost Horizon – založená v roce 2009 a odkoupená firmou Hitachi v listopadu roku 2012 – plánuje nasadit britskou verzi pokročilého varného rektoru (UK Advanced Boiling Water Reactor – UK ABWR) ve dvou lokalitách, a to konkrétně v oblasti Wylfa Newydd, která se nachází na ostrově Angleseym, a v oblasti Oldbury-on-Severn v Jižním Gloucestershiru.

jaderná energie - Společnost Horizon požádala o licenci pro lokalitu JE Wylfa Newydd - Nové bloky ve světě (Wylfa Newydd Main Site th) 1
Vizualizace budoucí je Wylfa (zdroj: 3D Web Technologies)

Regulační úřad Office for Nuclear Regulation (ONR), agentura Environment Agency a organizace Natural Resources Wales oznámily dne 22. března, že očekávají dokončení procesu zhodnocení jaderného designu Generic Design Assessment (GDA) reaktoru UK ABWR v prosinci letošního roku. Licence pro lokalitu je jedním z hlavních oprávnění, které vývojář potřebuje, aby mohl vybudovat a provozovat novou jadernou elektrárnu. 

Anthony Webb, ředitel pro bezpečnost a licencování společnosti Horizon, sdělil: „Dnešní oznámení představuje významný vývoj v růstu společnosti Horizon. Zvýrazňuje to naši práci na přípravě na výstavbu a provozování naší hlavní lokality ve Wylfa Newydd. V současné době již máme osvědčenou technologii spojenou se zkušeným vedením a rychle budujeme širší možnosti v organizaci za účelem úspěchu projektu. Naším cílem bude nyní plně poskytovat všechny potřebné informace úřadu ONR – s důvěrou v naši schopnost bezpečně realizovat tento klíčový projekt.“

Přijetí žádosti úřadem ONR „nyní spustí přísný devatenáctiměsíční program posouzení a intervenci – s cílem zajistit, zda společnost Horizon může prokázat, že bude mít kontrolu nad všemi činnostmi souvisejícími s bezpečností v této lokalitě“, uvedla společnost.

Úřad ONR oznámil, že nyní bude přezkoumávat žádost, v rámci čehož „provede několik rozsáhlých posouzení organizačních schopností žadatele,mechanizmů řízení a schopností být držitelem licence pro lokalitu jaderné elektrárny“. Úřad bude rovněž posuzovat přiměřenost technických bezpečnostních plánů společnosti Horizon.

Mike Finnerty, zástupce vedoucího jaderného inspektora a ředitele Programu nových reaktorů úřadu ONR (ONR’s New Reactors Program), sdělil: „ Jedná se o první žádost o licenci pro novou jadernou elektrárnu od roku 2011. V průběhu posledních tří let se věnujeme společnosti Horizon, poskytujeme jí poradenství ohledně licenčního procesu a robustních požadavků očekávaných od držitele licence pro lokalitu jaderné elektrárny.“

Úřad ONR udělí licenci pro areál jaderné elektrárny pouze tehdy „jakmile se ujistí, že společnost Horizon splnila všech 36 licenčních podmínek a povinností držitele licence, které je třeba prokázat k tomu, že je firma schopná a kompetentní k instalaci, provozu a vyřazení jaderného zařízení z provozu,“ uvedla společnost Horizon. „Pokud bude tato licence získána, společnost Horizon bude poté regulována úřadem ONR během celého životního cyklu budoucí elektrárny – od výstavby až po vyřazení z provozu a její likvidaci,“ dodala společnost.

V rámci přípravy na licenční proces společnost Horizon nedávno vytvořila radu společnosti Site Licence Company Board, které bude předsedat Duncan Hawthorne, generální ředitel společnosti Horizon. Společnost také jmenovala průmyslové odborníky Williama Doiga a Kena Petrunika jako nezávislé nevýkonné členy správní rady „k posílení jaderného pověření rady“, uvedla firma Horizon.

Žádost o licenci pro jadernou lokalitu byla podána v rámci příprav společnosti Horizon k provedení její konečné fáze komunitních konzultací v létě před předložením jejího vývojového plánu později v tomto roce. Reaktorový design UK ABWR v současné době prochází čtvrtou a poslední fázi procesu GDA.

V případě udělení souhlasu si společnost Horizon klade za cíl získat potřebná povolení do konce roku 2018.

Společnost Horizon vyvíjí plány na výstavbu minimálně 5 400 MWe nových jaderných kapacit v lokalitách Wylfa Newydd a Oldbury-on-Severn. Každá z elektráren společnosti Horizon bude po dokončení zaměstnávat přibližně 850 lidí, do její výstavby bude zapojeno přibližně 8 až 10 tisíc lidí.

Úřad ONR uděluje licence pro lokality jaderných elektráren podle zákona o jaderných zařízeních z roku 1965 pro instalaci a provoz jaderného reaktoru. Jeho licence se vztahuje na celý životní cyklus od výstavby přes provoz až po vyřazení z provozu. Standardní sada 36 licenčních podmínek je připojena ke každé licenci. Před poskytnutím licence pro lokalitu jaderné elektrárny musí být prokázáno, že je firma schopná plnit své regulační povinnosti.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..