Jihoafrická státní společnost Eskom plánuje v polovině letošního roku zveřejnit návrhy pro novou jadernou výstavbu v Jihoafrické republice. Posouzení návrhů má být následně dokončeno do konce roku 2017, uvedl v rozhovoru zveřejněném na stránkách společnosti hlavní jaderný inženýr firmy David Nicholls.

jaderná energie - Společnost Eskom uvádí, že návrhy pro novou jadernou výstavbu budou zveřejněny v polovině letošního roku - Nové bloky ve světě (Koeberg1) 1
JE Koeberg (zdroj: eskom.co.za)

Poté bude společnost Eskom vyjednávat s jednotlivými jadernými společnostmi s cílem vybrat preferovaného dodavatele. Po vybrání tohoto preferovaného dodavatele se jednání přesune do oblasti lokalizace zakázek, uvedl Nicholls.

Přípravné práce v nových jaderných lokalitách by mohly začít v roce 2018, „popřípadě pokud budeme mít štěstí, budou přípravné práce – jako například výstavba silnic a potřebné infrastruktury – zahájeny už letos,“ podotkl Nicholls.

Podle společnosti Eskom je jádro jediná věrohodná alternativa pro energetiku nové generace. Pro stabilní pokrytí základních energetických dodávek jsou k dispozici čtyři druhy zdrojů: uhelné, plynové vodní a jaderné elektrárny, uvedl Nicholls.

Jihoafrická republika nedisponuje žádnými vlastními zásobami plynu, přičemž jakýkoliv import této suroviny je natolik drahý, že by to způsobovalo ekonomické problémy. Také co se týče vodních elektráren, není již v Jihoafrické republice mnoho míst, kde by ji šlo snadno realizovat. Jihoafrická republika tak má pro pokrytí základního výkonu pouze dvě možnosti, buď jádro, nebo uhlí.

„Náš pohled na věc je takový, že uhlí bude čelit stále větším tlakům ze strany environmentálních organizací, zatímco jádro má velice dobré vlastnosti nejen v oblasti životního prostředí, ale také v oblasti ekonomiky provozu,“ uvedl Nicholls.

V prosinci minulého roku si společnost Eskom vyžádala prvotní informace od mezinárodních jaderných společností o možnostech pro novou jadernou výstavbu. Mezi společnostmi, které na výzvu reagovaly, byli velcí jaderní dodavatelé z Číny (SNPTC), Francie (EDF), Ruska (Rusatom Overseas) a Jižní Koreje (Kepco).

Jihoafrická vláda oznámila, že v plánu má výstavbu až osmi nových jaderných bloků o celkovém instalovaném výkonu kolem 9 600 MWe. Reaktory by měly být do provozu uváděny mezi lety 2023 a 2029. Celkové náklady na novou jadernou flotilu se odhadují na 37-100 miliard dolarů.

Jihoafrická republika v současné době provozuje jedinou jadernou elektrárnu Koeberg, která se nachází nedaleko Kapského města. Elektrárna je provozována společností Eskom, sestává se ze dvou bloků a celkově pokrývá asi 5 % jihoafrických energetických potřeb.

Zdroj: Nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..