Společnost Entergy Corporation dokončila prodej jaderné elektrárny James A Fitzpatrick nacházející se ve státě New York podniku Exelon Generation. Podnik Exelon souhlasil s odkoupením jednoblokové jaderné elektrárny v loňském roce poté, co stát přijal dokument Clean Energy Standard (CES) na podporu zachování provozu jaderných kapacit.

jaderná energie - Společnost Entergy dokončila převod JE Fitzpatrick - Ve světě (fitzp 460) 1
JE Fitzpatrick (zdroj: World Nuclear News)

Společnost Entergy oznámila, že by do ledna letošního roku odstavila varný reaktor s instalovaným výkonem 838 MWe, a to kvůli ekonomickým důvodům. Podnik Exelon souhlasil s odkoupením elektrárny v srpnu minulého roku – po přijetí dokumentu CES ze strany komise New York Public Service Commission. Tento dokument výslovně uznává výrobu bezemisní elektřiny, kterou zajišťují jaderné elektrárny nacházející se v severní části státu New York – dva bloky v JE Nine Mile Point a po jednom bloku v JE RE Ginna a JE James A Fitzpatrick – jako klíčovou pro umožnění splnění cílů v oblasti klimatických změn.

Dohoda o převodu provozní licence jaderné elektrárny Fitzpatrick, svěřeneckého fondu pro likvidaci elektrárny a všech závazků na podnik Exelon má hodnotu 110 milionů dolarů. Požadovaná regulační schválení státem a federálními agenturami zahrnovala ministerstvo US Department of Justice a komise Nuclear Regulatory Commission, Federal Energy Regulatory Commission a New York State Public Service Commission. Převod JE Fitzpatrick na podnik Exelon byl formálně dokončen dne 31. března.

Generální ředitel podniku Exelon Chris Crane uvedl: „Máme radost, že přinášíme vysoce kvalifikovaný tým odborníků z JE Fitzpatrick do jaderného programu podniku Exelon Generation a že budeme i nadále poskytovat New Yorku benefity pro životní prostředí, ekonomiku a že budeme pomáhat udržovat spolehlivou rozvodnou síť prostřednictvím tohoto významného energetického zařízení.“

Podnik Exelon jmenoval Josepha Pachera, dřívějšího viceprezidenta v jaderné elektrárně RE Ginna, jako viceprezidenta JE Fitzpatrick. Dřívější viceprezident této elektrárny – Bryan Sullivan – zůstal na této pozici na základně původní dohody o narovnání. Podnik Exelon sdělil, že nepředpokládá žádnou okamžitou změnu počtu pracovních míst v elektrárně, která má přibližně 600 zaměstnanců.

Podnik Exelon řekl, že akvizice jaderné elektrárny Fitzpatrick byly v souladu s jeho úsilím o zachování stávajících amerických jaderných elektráren a jejich benefitů pro životní prostředí, ekonomiku a spolehlivost. Podnik nyní provozuje všechny jaderné elektrárny v severní části státu New York.

Podnik Entergy uvedl, že dokončení převodu JE Fitzpatrick bylo „dalším krokem“ v jeho odchodu z obchodního energetického businessu. V lednu se podnik dohodl se státem New York na uzavření dvoublokové jaderné elektrárny Indian Point – jediné jaderné elektrárny ve státě, která není zahrnutá v dokumentu CES – v období mezi lety 2020-2021.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..