Ministerstvo životního prostředí Bádenska-Württemberska vydalo německé společnosti EnBW povolení k demontáži a likvidaci prvního bloku jaderné elektrárny Philippsburg. Mezitím oficiálně začala demontáž prvního bloku německé jaderné elektrárny Neckarwestheim.

jaderná energie - Společnost EnBW je připravena na zahájení likvidačních prací na JE Philippsburg - Back-end (Philippsburg plant 460 EnBW) 1
JE Philippsburg (zdroj: World Nuclear News)

Společnost EnBW podala ke státním orgánům žádost o likvidaci prvních bloků jaderných elektráren Philippsburg a Neckarwestheim v květnu roku 2013. Bloky byly mezi osmi nejstaršími německými jadernými bloky, které byly na příkaz kancléřky Angely Merkelové odstaveny v reakci na nehodu v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči, která se udála v březnu roku 2011.

V únoru minulého roku firma obdržela povolení k výstavbě infrastruktury nutné k likvidaci obou elektráren – včetně zařízení na zpracování odpadu a dočasného úložiště radioaktivních odpadů.

Společnost dne 11. dubna obdržela první povolení k likvidaci prvního bloku jaderné elektrárny Philippsburg, ze kterého bylo veškeré jaderné palivo odvezeno už v prosinci minulého roku. Povolení pokrývá demontáž zařízení bloku, odvezení nekontaminovaných a neradioaktivních látek a nakládání s radioaktivními materiály. Většina těchto prací proběhne uvnitř budov bloku. Demolici těchto budov ale současné povolení nepokrývá.

Společnost EnBW uvedla, že demontážní a likvidační práce budou na jaderné elektrárně Philippsburg zahájeny pravděpodobně v příštím měsíci. Nejdříve chce firma demontovat části primárního okruhu, včetně čerpadel, potrubí, kabelových průchodek a elektrických instalací. Zároveň mají být demontážní práce zahájeny také ve strojovně. Demontáž zařízení bloku, má podle odhadů zabrat kolem 10-15 let. Na elektrárnu se následně přestane vztahovat atomový zákon a začne se na ni pohlížet jako na konvenční průmyslové zařízení.

Ministr životního prostředí Bádenska-Württemberska Franz Untersteller uvedl: „S vydaným povolením se nyní společnost EnBW může přesunout do další fáze likvidace prvního bloku jaderné elektrárny Philippsburg. Likvidační koncept představený společností EnBW splňuje veškeré požadavky v oblastech radiační bezpečnosti, ochrany životního prostředí a skladování radioaktivních materiálů.“

„Povolení k demontáži a likvidaci prvního bloku jaderné elektrárny Philippsburg je dalším důležitým krokem v implementaci naší komplexní strategie demontáže a likvidace jaderných zařízení,“ uvedl Jörg Michels, výkonný ředitel společnosti EnBW Kernkraft GmbH.

Povolení k demontáži a likvidaci prvního bloku jaderné elektrárny Neckarwestheim obdržela společnosti EnBW od místního ministerstva pro životní prostředí na počátku února letošního roku. Firma uvedla, že s likvidačními prácemi na této elektrárně oficiálně začala na konci téhož měsíce.

První potrubí v reaktorové budově bylo symbolicky demontováno dne 10. dubna členem správní rady společnosti EnBW Hansem-Josefem Zimmerem. Tímto korkem byly oficiálně zahájeny demontážní práce na bloku.

První blok jaderné elektrárny Neckarwestheim je prvním z osmi odstavených německých jaderných bloků, na kterém začaly demontážní a likvidační práce.

Přestože druhé bloky jaderných elektráren Philippsburg a Neckarwestheim mají zůstat podle současných plánů v provozu do konce roku 2019, respektive do konce roku 2022, společnost EnBW podala žádost o povolení k jejich likvidaci už v červenci minulého roku.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..