Správní rada společnosti EDF dne 6. dubna hlasovala proti hrozícímu okamžitému odstavení jaderné elektrárny Fessenheim nacházející se na východě Francie. Odstavení elektrárny požaduje současná francouzská vláda. Společnost oznámila, že hodlá dodržet v minulosti zavedené právní požadavky týkající se pokračujícího provozu elektrárny.

jaderná energie - Společnost EDF odmítá okamžité odstavení JE Fessenheim - Ve světě (Fessenheim plant 460 EDF) 1
JE Fessenheim (zdroj: World Nuclear News)

Francouzský prezident Francois Hollande při své prezidentské kampani v roce 2012 sliboval, že do roku 2025 omezí podíl jaderné energetiky v místním energetickém mixu na 50 %. Součástí těchto slibů pak bylo také uzavření jaderné elektrárny Fessenheim, která je nejstarší provozovanou francouzskou elektrárnou, a to do konce současného volebního období, které vyprší na konci května letošního roku. Po národní energetické debatě oznámil prezidentský kabinet, že francouzské jaderné výrobní kapacity budou omezeny na 63,2 GWe. Současně s tím bude francouzská jaderná energetika limitována v roce 2025 zmiňovaným 50% podílem. V srpnu roku 2015 byl přijat zákon French Energy Transition for Green Growth Law, který má limitaci francouzské jaderné energetiky zajistit. V současné době se podíl jaderné energetiky na francouzském energetickém mixu pohybuje okolo 75 %, kvůli čemuž bude pravděpodobně předčasné odstavování jaderných bloků nevyhnutelné.

Přestože zákon přímo nenařizuje odstavení žádné konkrétní jaderné elektrárny, pro společnost EDF znamená, že s cílem zprovoznění nových jaderných bloků bude muset odstavit některý ze stávajících reaktorů. V současné době firma ve Francii staví 1 650MWe blok s reaktorem EPR v jaderné elektrárně Flamanville, který má do provozu vstoupit v roce 2018. V době spuštění nového bloku JE Flamanville tak společnost EDF bude nucena odstavit stejné množství jaderných kapacit, nejpravděpodobněji dva bloky jaderné elektrárny Fessenheim.

Podle francouzského práva je k odejmutí provozní licence JE Fessenheim nutná vyhláška, která má být vydána na žádost společnosti EDF. Tato vyhláška by měla v platnost vstoupit ve stejnou dobu, kdy bude zprovozněn nový blok v JE Flamanville.

Na zasedání správní rady společnosti EDF, které proběhlo dne 6. dubna, správní rada instruovala generálního ředitele firmy Jeana-Bernarda Lévyho k žádosti o vyhlášku šest měsíců před zprovozněním třetího bloku JE Flamanville. Zároveň rada schválila podepsání kompenzační dohody mezi státem a společností EDF, která byla vyjednána v lednu letošního roku. Dohoda bude ale podle rozhodnutí rady podepsána až ve chvíli, kdy bude podána žádost o odebrání provozní licence elektrárny Fessenheim. Rozhodnutí rady tak v podstatě znamená pokračování provozu JE Fessenheim nad rámec volebního období prezidenta Hollanda.

Generální ředitel společnosti EDF Lévy uvedl: „Rozhodnutí správní rady společnosti je v souladu s francouzským právem, a zároveň je v souladu se zájmy společnosti EDF. Rozhodnutí umožňuje společnosti EDF plně přijmout politiku energetického přechodu s tím, že jaderná flotila společnosti bude i nadále naplňovat energetické požadavky našich zákazníků.“

V reakci na rozhodnutí správní rady společnosti EDF francouzské Ministerstvo životního prostředí, energetiky a moře uvedlo, že „bude v následujících dnech právně prosazovat nevyhnutelné a nezvratitelné odstavení jaderné elektrárny Fessenheim“.

Ministerstvo uvedlo:  „Odstavení elektrárny bylo oznámeno již před velmi dlouhou dobou, přičemž by nemělo znamenat žádné ztráty pracovních míst. Odstavení elektrárny je součástí našich cílů na diverzifikaci energetického sektoru, přičemž pro společnost EDF bude znamenat posílení jejího závazku k energetickému přechodu.“

Je přímo v zájmu společnosti EDF zajistit transparentnost jejích příprav na energetický přechod, hlavně v ohledech na zachování pracovních míst a optimalizace jejích investic.

General Confederation of Labour (CGT) – jedna z řady organizací, které se silně ohradily proti uzavření JE Fessenheim – přivítala rozhodnutí dozorčí rady společnosti EDF. „Byla by to zbytečná a srdcervoucí oběť – z politických důvodů odstavit průmyslové zařízení, které veřejné společnosti přináší každodenně zisky ve výši 1 milionu eur a které zajišťuje spolehlivou a bezemisní výrobu elektrické energie,“ uvedla organizace. „Zvláště s ohledem na to, že elektrárna byla prohlášena za naprosto bezpečnou regulačním úřadem ASN a že zde byly provedeny rozsáhlé investice do post-fukušimských opatření.“

Jaderná elektrárna Fessenheim obsahuje dva tlakovodní reaktory o výkonu 880 MWe, které elektřinu vyrábějí od roku 1977, respektive od roku 1978. Elektrárna přímo zaměstnává zhruba 800 lidí, přičemž během odstávek je toto číslo ještě podstatně vyšší.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..