Společnost Rosenergoatom začala na prvním bloku jaderné elektrárny Leningrad II, která se staví na západě Ruska, se studenými a horkými funkčními zkouškami. Testy na bloku s tlakovodním reaktorem VVER-1200 mají zabrat zhruba 72 dní, přičemž se budou sestávat z více než sta předprovozních zkoušek reaktorové instalace, uvedla dne 12. dubna firma Rosenergoatom, která je dceřinou firmou ruské státní jaderné korporace Rosatom.

jaderná energie - Rusko začalo s přípravnými testy na spuštění prvního bloku JE Leningrad II - Nové bloky ve světě (Leningrad II unit 1 460) 1
První blok JE Leningrad II (zdroj: World Nuclear News)

Testy značí zahájení prací na zprovoznění bloku. Jejich hlavním cílem je potvrdit bezpečný a spolehlivý provoz nového bloku, uvedla společnost.

Ředitel jaderné elektrárny Leningrad II Vladimir Pereguda uvedl, že hydraulické testy mají potvrdit pevnost a odolnost reaktorové instalace bloku.

Oleg Ivanov, hlavní inženýr elektrárny, řekl, že slovo „studené“ v názvu studených funkčních zkoušek je zavádějící, neboť teplota chemicky odsolené vody bude během těchto studených testů dosahovat zhruba 120 °C.

Během horkých zkoušek bude voda obíhající v potrubí primárního okruhu pak dosahovat teploty kolem 260 °C. Během testů trvajících 100 hodin bude velká pozornost zaměřena také na kontrolu hlavních cirkulačních čerpadel.

Jaderná elektrárna Leningrad se sestává ze čtyř provozovaných bloků s reaktory RBMK-1000. V jaderné elektrárně Leningrad II, která se nachází v těsné blízkosti JE Leningrad, mají vyrůst čtyři bloky typu VVER-1200.

Hlavním projektantem jaderné elektrárny Leningrad II je společnost Atomprojekt, zatímco hlavním dodavatelem projektu je společnost TITAN-2 JSC.

Tiskové prohlášení společnosti Rosenergoatom o zahájení prací na přípravu spuštění elektrárny však neobsahovalo konkrétní plánované datum spuštění prvního bloku.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..