Ruský premiér Dmitrij Medveděv podepsal dekret o sladění právních předpisů v oblasti jaderné energetiky v rámci Společenství nezávislých států (SNS). V prohlášení na premiérově internetové stránce dne 22. dubna uvedl, že vláda prohlásila, že národní zákony v některých zemích SNS se liší ve vztahu k civilnímu jadernému průmyslu a k výstavbě jaderných zařízení.

jaderná energie - Rusko si klade za cíl sladit jaderné zákony v rámci SNS - Ve světě (9akcenty2) 1
Logo SNS (zdroj: Sputnik)

Dekret umožňuje ruské vládě ratifikovat návrh dohody o harmonizaci standardů jaderného průmyslu, který byl v prosinci schválen Hospodářským výborem organizace SNS.

Dokument ze dne 20. dubna připouští, že „určité rozdíly se v technické regulaci mírového využívání atomové energie objevily“, sdělila vláda.  Proto stanovuje zásady, podle kterých mohou být různé přístupy sladěny z hlediska regulace, normalizace, akreditace a metrologické podpory, dodala.

Dokument byl vypracován ruskou státní jadernou korporací Rosatom v souladu s Rámcovým programem spolupráce zemí SNS v oblasti mírového využívání atomové energie pro období do roku 2020, který byl podepsán v květnu loňského roku v Minsku.

Vláda uvedla, že „vzájemné porozumění“ o potřebě zavést a implementovat závazné požadavky pro produkty a procesy související se zajištěním bezpečnosti jaderných zařízení ve všech fázích jejich životního cyklu a „společná schopnost posuzovat technická řešení“ jsou nejdůležitější. Řešení rozdílů v zákonech o atomové energii, které ovlivňují implementaci společných projektů „vyžaduje systematický přístup“, doplnila vláda.

SNS – také známé jako Ruské společenství (Russian Commonwealth) – je regionální organizací, která vznikla během rozpadu Sovětského svazu. Devět z patnácti bývalých sovětských republik je členskými státy a dva jsou přidruženými členy. Mezi devět bývalých sovětských republik patří: Arménie, Ázerbájdžán, Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán, Moldavsko, Rusko, Tádžikistán a Uzbekistán. Přidruženými členy jsou Turkmenistán a Ukrajina.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..